29. 1. 2013

Vědci v Rusku vytvořili lék na obnovu mozku

Sibiřští vědci vytvořili lék, který způsobuje, že mozek produkuje lidské kmenové buňky pro opravu nemocných orgánů, uvádí předseda představenstva a spolumajitel společnosti, která vyvinula lék, Andrej Artamonov.
  

„Lék patří k regenerativním a nemá žádné analogy ve světě. V letošním roce začínáme klinické testy a předklinické testování jsme již dokončili,“ řekl Artamonov.

Podle něj lék způsobuje, že mozek dospělého jedince produkuje nové kmenové buňky, které následně najdou poškozený orgán a obnoví jej. „U dětí mozek aktivně produkuje kmenové buňky, protože dítě roste. U dospělého jedince je mozek schopen produkovat, ale nechce to dělat - není to nutné. Náš lék stimuluje produkci vlastních kmenových buněk,“ vysvětlil Artamonov.

Podle něj se všechny operace s kmenovými buňkami provádí mimo tělo, což nese určité riziko spojené s tím, že modifikovaná uměle vypěstovaná buňka může začít pracovat na nečekaném místě.

„Buňky mohou být zavedeny, ale vždy to nese riziko, jelikož není jasné, kde se mění. I když jsou to vaše buňky, jsou vypěstovány mimo vaše tělo. Vlastní kmenové buňky se nemění jen tak někde. Zjistí, kde je poškozený orgán a začínají jeho obnovu,“ řekl Artamonov. Klinické studie léku budou trvat jeden a půl roku.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat