6. 2. 2013

Izraelský nálet na Sýrii: první akt „konce hry“?  

Na fóru ministrů obrany v Mnichově vojenský velitel Izraele, Ehud Barak, konečně přiznal to, o čem už několik dnů troubí všechny zpravodajské agentury světa: izraelské letectvo skutečně zahájilo vojenské operace proti legitimnímu a suverénnímu státu Sýrie, čímž se posílilo podezření z možné rozsáhlé vojenské intervence v této zemi. Spolu s tím Ehud Barak učinil své doznání svým obvyklým nejednoznačným způsobem, a tím nechal prostor pro všechny druhy spekulací na toto téma. Doslova řekl: „Nemůžu říct víc, než to, co jste četli v novinách o tom, co se stalo v Sýrii před několika dny. Budu i nadále se vší otevřeností tvrdit to, o čem jsme mluvili ... A když něco říkáme, bereme to vážně ... Řekli jsme, že podle našeho názoru, by se mělo zabránit předání moderních zbraní do Libanonu pro „Hizballáh“, poté co v Sýrii padne Assadův režim.“(1)

Takové prohlášení samo o sobě jasně odráží obecný charakter probíhající kampaně proti Damašku, ve které kromě přímých vojenských útoků, jsou i významné prvky informačně propagandistické války, s různými narážkami, vágními náznaky a podvody. Smyslem je demoralizovat nepřítele, zbavit ho vůle odolávat a také zbytku mezinárodní podpory.

V souladu s předem navrženou linkou se původně oznámilo, že izraelské letectvo zasáhlo v noci 30. ledna objekt spojený s výrobou chemických zbraní poblíž Damašku. Této verze se rychle chytla syrská opozice, pro kterou tak bylo snadnější vysvětlit lidem, proč jí pomáhá historický nepřítel Sýrie. Tohoto výkladu se i nadále drží. Zbytku světa byl představen jiný příběh - 4 skupinky po 3 letadlech, nízko-letící přes horu Hermon, bombardovaly společné logistické centrum Sýrie, Íránu a „Hizballáh“, ve kterém byly uloženy „high-tech“ zbraně pro „Hizballáh“, včetně pokročilých protiletadlových raket. Dokonce byl údajně bombardován konvoj na libanonsko-syrské hranici, nicméně tato verze byla brzy zamítnuta pro nedostatek důkazů.

Příslušné orgány v Damašku řekly, že dne 30. ledna Izrael zaútočil na výzkumné centrum, který se podílel na výzkumu v oblasti vojenské kontrarozvědky a sebeobrany. Výsledkem bylo, že budova byla zničena leteckými údery, byli zabiti dva členi ústavu a zraněno pět dalších. Vlády Sýrie a Íránu 31. ledna oznámily, že si vyhrazují právo k odvetným opatřením proti Izraeli. Zatím Sýrie nereagovala na izraelský letecký útok, zřejmě nechce rozšířit frontu v podmínkách probíhající občanské války.

Syrský velvyslanec v Bejrútu, Ali Abdul-Karim Ali, řekl, že si jeho země najde čas a příležitost k „neočekávanému úderu“, ale neupřesnil, o co přesně se může jednat.

Mezitím, obecná povaha vojenské činnosti na hranici Izraele se Sýrií a Libanonem je daleko nad rámec jednotlivých spotových operací a je možná prvním aktem v očekávaném „konci hry“. V Londýně například připomínají, že přesně den před útokem velitel izraelského letectva generálmajor, Amir Eshel, řekl: „Sýrie se rozpadá kousek po kousku, a nikdo neví, co bude zítra.“

„Válka může začít zítra, ale jsme připraveni na každou nečekanou událost,“ řekl Eshel.

Libanonská média, ráno 3. února, informovala o tom, že izraelská bojová letadla nacvičují modely útoků v různých částech jižního Libanonu. Nízko-letící letadla přelétávají nad Nabatieh, Marj Ayun, Al-Khiam a dalšími místy. V bitevní formaci izraelské letectvo provedlo řadu manévrů ve vzdušném prostoru Libanonu. Je třeba poznamenat, že ani libanonská armáda, ani vzdušná obrana „Hizballáh“ na to, co se děje nereagují. (2) Libanonský ministr zahraničí Adnan Mansour volal po mezinárodním bojkotu Izraele. „Útok na Sýrii je to stejné, co útok na Libanon, jelikož izraelská letadla narušují náš vzdušný prostor téměř denně,“ řekl Mansour.

Bylo známo, že od 25. ledna izraelské ozbrojené síly, včetně letectva, byly v nejvyšším stavu pohotovosti. Nezávislí analytici věnovali také pozornost nečekané aktivaci tří baterií protiraketové obrany „Iron Dome“ v severním Izraeli. Na hranici s Libanonem, kde jsou rozmístěny mírové sbory OSN, u obce Jarun vojáci IDF (Izraelská obranná armáda) demontovali ostnatý drát a přiblížili se k hranicím, i když ji zatím nepřekročili, hlásí televizní kanál „Al-Manar“. V Izraeli se začalo hovořit o naléhavé potřebě vytvořit „nárazníkovou zónu“ hloubkou 16 km ve směru k Sýrii a zavedení přibližně dvou divizí a jednoho praporu pro její podporu na okupované Golanské výšiny. Nicméně, experti věří, že v případě rozsáhlé zahraniční intervenci v Sýrii, hlavním účelem IDF bude především Libanonské hnutí a „Hizballáh“. Není pochyb o tom, že pro „Hizballáh“ to také není žádným tajemstvím, a ta bude aktivně rozvíjet své protiopatření. V plné bojové pohotovosti je také libanonská armáda. Zdá se, že stejně jak během nedávného konfliktu na území, nebude vstupovat do přímé konfrontace s Izraelem, ale bránit jednotkám „Hizballáhu“ taky nebude.

Pokud kolize nastane, 60 tisíc raket, které „Hizballáh“ již propašoval do Libanonu (třikrát více než v konfliktu v roce 2006), bude pro Izrael silnou bolestí hlavy. Zvláště se bojí pádu do rukou „Hizballáhu“, dodatečných množství moderního vojenského vybavení a zbraní ze Sýrie, a to i v případě jejího zhroucení. Řeč je především o protiletadlových raketových systémech, jako je SA-15, SA-17, které Sýrie koupila od Ruska, schopných zasáhnout letadlo letící v nízkých výškách. Podle odborníka z centra pro strategická studia v Tel Avivu, Yiftacha Shafira, v případě, že „Hizballáh“ dosáhne dohody se syrskými úřady, Libanon s největší pravděpodobností přijme více přenosné a snadno ovladatelné protiletadlové obranné rakety SA-8. Izraelské úřady se také obávají, že některé zbraně, které má syrská armáda, by mohly skončit nejen v rukou „Hizballáhu“, ale i v rukou džihádistů spojených s „Al-Káidou“. (3)

Podle zákonů války je chrastění zbraní doprovázené silnými akcemi informačního krytí, a to i na nejvyšší úrovni. Izraelská média například rozšířila informaci, že vláda téměř dostala „zelenou“, aby provedla letecký útok jak od Washingtonu, tak i od Moskvy. Zejména blízký izraelské vojenské zpravodajské službě (Aman) výzkumné centrum DEBKA oznámil, že šéf Amanu, generálmajor, Aviv Kohavi, navštívil 22. ledna Bílý dům, kde prezidenta Obamu osobně seznámil s podrobnostmi o nadcházející operaci a přijal od něj příslušné schválení. Paralelně navštívil Moskvu i představitel Národní bezpečnostní rady Izraele Yaakov Amidror a údajně informoval ruské úřady o tomtéž. Tam tyto plány sice neschválili, ale B. Assada také nijak neinformovali, což je důvodem, proč byl zaskočen. (4) Přitom podle zpráv z jiných míst, včetně samotného centra DEBKA, je zřejmé, že v Moskvě Izraelci v každém případě, jen opakovali jejich známé prohlášení o „zabránění přenosu chemických zbraní Hizballáhu“, bez zmiňování jakýchkoli podrobností. (5)  Význam tohoto žonglování je jasný: legitimace svých akcí a údajné uznání ze strany velkých mocností, a v případě Ruska, zároveň podkopání důvěryhodnosti v arabském světě, včetně Damašku. V Moskvě nicméně takové manévry, založené na zneužití důvěry (těžko uvěřit, že izraelské orgány státní správy nemají co do činění s prohlášením DEBKA), nezůstaly bez povšimnutí. Není to náhoda, že reakce Moskvy na letecký úder byla velmi krutá: „Pokud se tato informace potvrdí, pak máme co do činění s bezdůvodnými útoky na cíle na území suverénního státu, které porušují Chartu OSN a jsou nepřijatelné, bez ohledu na to, čím jsou motivované“. Tak je uvedeno v prohlášení Ruského ministerstva zahraničí.

Velice zajímavě reagovali na spáchané činy v Turecku: Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu kritizoval Sýrii za nedostatečnou reakci na útok. „Proč syrská armáda, která už 22 měsíců útočí na vlastní lidi s tanky, letadly a dělostřelectvem, nereaguje na izraelskou agresi? Proč Assad nehodil po Izraeli alespoň malý kamínek, když jejich letadla volně létají nad jeho palácem?“ řekl Davutoglu. (6) Po tomto si Izraelci domysleli, že pro turecké představitele by válka mezi Izraelem a Sýrií byla nejlepší variantou, jak se zbavit nutnosti účastnit se vojenské akce proti Assadovi, a zároveň by umožnila se objevit později v Sýrii jako „mírové síly osvobozující ji od starého nepřítele“.

Nicméně v Izraeli rostou obavy, ohledně toho, do čeho Netanjahu táhne zemi. Podle vcelku pravicových novin „Maariv“, diplomaté a vysocí úředníci v izraelském ministerstvu zahraničí prohlásili: „Žádná změna ve strategické situaci v Sýrii v posledních týdnech nenastala a neexistuje žádný objektivní důvod k panice a hlasitým výrokům, jako například těm, které jsme slyšeli. V posledních týdnech se v Sýrii zachovává status quo a pravděpodobnost přemístění zbraní hromadného ničení do rukou teroristických organizací zůstává na stejné úrovni.“

Podle dotazovaných diplomatů a úředníků, Netanjahu úmyslně eskaluje napětí ve snaze vybudovat co nejširší vládu „národní jednoty“. „Nejjednodušší je vytvořit atmosféru strachu a hrozeb pro bezpečnost, vyzvat strany k „odpovědnosti“ a sestavit vládu pohodlnou pro Netanyahu.“ (7)

Mnozí v Izraeli naznačují, že probíhající operace jsou nevýhodné pro židovský stát. Místní analytici oprávněně píší: „Izrael nemá zájem na pádu režimu Assada, ale nevědomky přispívá k jeho oslabení a ukazuje světu zranitelnost syrské protivzdušné obrany. To může urychlit zahraniční invazi do Sýrie a noční můra nekontrolovatelných nekonvenčních zbraní se stane realitou dříve, než jsme očekávali.“ (8)

(1) http://cursorinfo.co.il/news/novosti/2013/02/03/barak-prokommentiroval-bombardirovku-v-sirii/
(2) http://www.zman.com/news/2013/02/03/144392.html
(3) http://cursorinfo.co.il/news/novosti/2013/01/29/voennaya-razvedka--hizballa-gotovit-razrushitelniy-udar-po-izrailyu/
(4) http://www.debka.com/article/22734/Obama-green-light-for-Israel-to-strike-Iranian-Syrian-Hizballah-military-links
(5) http://www.debka.com/article/22722/Syria-Israeli-jets-strike-Jamaraya-arms-depot-near-Damascus-leaving-casualties
(6) http://cursorinfo.co.il/news/novosti/2013/02/02/turki-zapodozrili-tayniy-sgovor-asada-s-izrailem/
(7) http://cursorinfo.co.il/news/novosti/2013/01/29/v-mide-rezko-raskritikovali-netaniyagu/
(8) http://mignews.ru/news/analitic/world/030213_113802_20074.html

Zdroj : http://www.fondsk.ru


  

Žádné komentáře:

Okomentovat