23. 2. 2013

Jevgenij Fedorov: Proč Rusko musí odstoupit od dolaru

Rusko musí odstoupit od dolaru, tuhle legislativní iniciativu připravuje frakce Jednotné Rusko. Podle nich je hlavním problémem, že rubl je de facto vázán na dolar a Rusko financuje ekonomiky USA a EU když vytváří svoje rezervy z jejích aktiv.
  Pro úplné odstoupení od dolaru v platbách a v rezervách centrální banky musí být provedena změna v zákoně o centrální bance a ústavě.

V našem studiu v hotelu Ararat Khayan je autor iniciativy, člen Výboru pro rozpočet a daně ve Státní dumě Jevgenij Fjodorov. Dobrý den Jevgenij Aleksejevič.

Jestliže bude důvěra k rublu zvyšována spíše administrativními metody než ekonomickými nezpůsobí to náhodou opačný účinek, tj. poptávku po měně a zvýšený odtok kapitálu ze země?

Tady nejde řeč o administrativních metodách a už vůbec ne o zákazu. Projednává se otázka změny principu emise rublu. Dneska centrální banka provádí emisi rublu přes měnovou burzu. Vyrobí se rubl, dále jde na burzu, kde se vykoupí dolary a eura. Tito dolary a eura jdou do rezerv kde faktický mizí z ekonomického cyklu. Prostě probíhá takové zmizení.

Tito dolary, které byly vydány Fedem, na základě dohody mezi Fedem a vládou Spojených států jdou do rozpočtu USA. Tzn, že každý rubl, který vydá ruská centrální banka se proporcionálně přidává v dolarech do rozpočtu USA a evropských zemí. Tímto způsobem my v podstatě financujeme rozpočty jiných státu, přitom tich, kteří jsou bohatší než my.

Za prvé tohle není správný a za druhé tento mechanismus nám nedovoluje spustit vlastní mechanismus investic do průmyslu a ekonomiky. Z toho důvodu sazba centrální banky je na 8 % , protože banka nemá peníze, jelikož všechny peníze dává do USA. Na rozdíl od Evropy kde je sazba okolo 1%,  USA kde je sazba o něco větší než 0 % a Japonska kde je sazba 0 %. Rozumíte jo?

Z tohoto důvodu naše průmyslové odvětví a investoři jdou žádat o půjčky do Evropy a Ameriky a dalších zemí, protože naše úvěry vycházejí draho. Pote se tam i stěhují. Tohle způsobuje, že my v Rusku nemáme vlastní národní velký soukromý byznys, pokud jde o vlastnictví. Prostě se nutně musí někam jet, třeba na Gibraltar a tam zaregistrovat majetek, pak dostaneš západní úvěr a budeš schopen postavit závod nebo fabriku v Rusku. Tohle je zásadně nesprávný systém fungování ekonomiky za posledních dvacet let po porážce ve studené válce v roce 1991.

My se snažíme přijít na to jak změnit tento systém. Každý si může spočítat na kalkulačce, že tento mechanismus nás připravil o deset rozpočtu. Znamená to, že každý rus zaplatil dvě daně - jednu do ruského rozpočtu a druhou do amerického a evropského. Tímto jsme ztratily mechanismus formování ekonomiky jako takové.

Co se tyče iniciativy donutit centrální banku vkládat do rezerv ruble a nikoli aktiva v cizích měnách. Existují na domácím trhu srovnatelné po spolehlivosti nástroje, v nichž by centrální banka mohla vytvořit rezervy bez rizika jejích ztráty?

Tento mechanismus vedl k tomu, že nemáme opravdu spolehlivé investice, no.. něco máme, ale jejích spolehlivost je na nižší úrovni podle systému hodnocení, který je zase vytvořen v New Yorku a ne v Rusku. Navrhujeme změnit princip investování ruble. Myslíme si, že rubl se musí investovat přes národní banky přímo do ruské ekonomiky a ne přes měnovou burzu. Centrální banka musí poskytovat finanční prostředky přímo bankám Ruské federace přes emisi, tak, jak to dělá. To je něco kolem 1-2 bilionu rublu za rok - emise centrální banky. To je jen aby jsme měli představu o číslech. Tito peníze se musí poskytnout naším bankám a naše banky budou podle sazby ne  8 %, ale něco kolem 1-2  %  + prostředník kreditovát ruskou ekonomiku.

V tomto případě ruské společností nebudou hledat úvěry v zahraničí ale v Rusku. To znamená, že začnou svou celou činnost obracet na Rusko. Naše elita přestane jezdit do zahraničí a začne se usazovat v Ruské Federaci, pokud jde o život, úschovu finančních prostředku, investic, stavění, nemovitosti, výuky dětí atd. Tohle je klíčový moment chybného vývoje Ruské federace od roku 1991.

Pokud celá ekonomika země se převede pouze do rublů jak to bude s vládními úvěry na vnějších trzích?

No za prvé pří poskytování vládních úvěru se vytvoří ještě lepší nabídka a za lepší sazby. Za druhé nejde o to, že se bude něco někam převádět. Tady jde o mechanismus emise rublu. Co se tyče rezervního fondu, tak ten musí byt. Vedení centrální banky správně říká, že víc jak polovina rezervního fondu je na škodu. Sami víte jak Evropa a Amerika bojují s krizi, jednoduše tisknou dolary a eura. Naše rezervy založené na eurech a dolarech jsou každým dnem levnější a levnější. Je to přece jasné! Takže platíme nejen daň, o které už jsem mluvil dříve, ale taky platíme protikrizová opatření  Evropy a Ameriky a to samo o sobě není správné. Rezervní fond musí byt, ale ne jak dneska, když emise je 100 %, ale zhruba 15-20 %, ne víc.

Děkují. V našem studiu v hotelu Ararat Khayan byl člen Výboru pro rozpočet a daně ve Státní dumě Jevgenij Fjodorov.


  

Žádné komentáře:

Okomentovat