28. 2. 2013

Mezinárodní sankce vyvolaly zvýšení úmrtnosti v Íránu

Tvrdé ekonomické sankce proti Íránu, které zavedly Spojené státy, Evropa a OSN, vedly k nedostatku léků v nemocnicích. Z tohoto důvodu se v Íránu výrazně zvýšila úmrtnost, hlásí RT.
  

Ve snaze zastavit íránský jaderný program, se západní země v posledních letech opakovaně uchylovaly k těžkým ekonomickým sankcím.

Podle odborníků, tato opatření vyvolala vážnou krizi v íránském systému zdravotní péče: USA a některé evropské země zakázaly bankám provádět finanční transakce s účastí íránských organizací. Kvůli tomu mnohé íránské společnosti a nemocnice nebudou moci i nadále kupovat zámořské farmaceutické výrobky. Nyní, tisíce Íránců, kteří trpí smrtelnými onemocněními (např. rakovina nebo cukrovka) nemůžou získat potřebné léky.

Podle nedávné zprávy, přibližně 23 000 HIV-infikovaných Íránců má problémy se získáním léků, na kterých závisí jejich životy.

Nedostatek léků určených k boji proti různým chorobám krve již vedl k četným fatálním následkům.

„Především trpí nejzranitelnější osoby - pacienti s rakovinou a hemofilií. Přinesl jsem léky do centra pro boj s rakovinou, lékaři mi však řekli, že každou chvíli dojde lék proti bolesti Tylenol. Proto žádají každého, kdo cestuje do zahraničí, aby dovezli co nejvíce Tylenolu. Pokud mají takové problémy s těmito léky, představte si, jaký mají nedostatek závažnějších léků pro pacienty s rakovinou,“ řekl Alex Shams, Američan íránského původu, který žije v Bostonu. Nedávno navštívil domov, aby dovezl rodině léky na cukrovku a artritidu.

„Tohle je zbraň hromadného ničení, která se používá proti celé zemi. Je to kruté. Sankce, které USA, Evropa a dokonce i z části OSN používají proti Íránu, můžou způsobit velmi velké škody. Nedosahují svého cíle. Jsou to obyčejní lidé, kteří trpí. Je to naprosto nemorální,“ řekl Sabah al-Mukhtar, prezident Britské asociace arabských advokátů.

Mnozí odborníci varují, že v případě, že ničení íránské ekonomiky bude pokračovat, může nastat situace podobná jako v případě Iráku v 90letech.

„Zde je nutné postupovat velmi opatrně. Jsem přesvědčen, že musíme urychleně vnést některé úpravy do sankcí, aby neměly vliv na zdravotnictví, protože jakmile vzniká nedostatek, začíná kvést „černý trh“,“ řekl George Lopez, autor „Dekády sankcí“.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat