3. 2. 2013

Obamovy reformy nechaly 500 tisíc amerických dětí bez zdravotního pojištění

Nevyhovující vypracování zákona o povinném zdravotním pojištění ve Spojených státech vedlo k havárii. Více než půl milionu dětí z chudých rodin zůstalo bez pojištění, které si jejich rodiče nemohou dovolit. Pokud Kongres a Bílý dům neopraví zákon, budou muset chudí lidé platit vysoké pokuty za absenci zdravotního pojištění.  

Americký prezident Barack Obama řekl, že považuje za jeden z hlavních úspěchů svého prvního funkčního období přijetí zákona o zdravotním pojištění (Affordable Care Act). Podle tohoto zákona, který nespokojení republikáni nazvali „ObamaCare“, musí zaměstnavatelé poskytovat svým zaměstnancům levné pojistné plány, které se nevztahují na jejích rodinné příslušníky.

Někteří podnikatelé nabízejí svým zaměstnancům poněkud drahé balíčky. To vede k tomu, že nízko-placení specialisté se dobrovolně vzdávají zdravotního pojištění. Spolu s nimi zůstávají nepojištěné i jejich děti.

Podle litery zákona, může každý Američan, který nemá zdravotní pojištění dostat pokutu. Občan musí platit vyšší daně.

Představitelé chudé společnosti se snažili zpochybnit ustanovení zákona u soudu, ale neuspěli. 31. ledna se „US IRS“ rozhodl ponechat velké daňové sankce pro chudé oběti Obamova zákona.

Americké úřady se kvůli „díře v zákoně“ obviňují navzájem. Bílý dům je přesvědčen, že všechna vina je na senátorech a kongresmanech, kteří tahali zákon po různých schvalováních a nezbavili ho zřejmých mezer. Kongresmani ukazují na Bílý dům, který inicioval návrh zákona.

Přitom se čas platit pokuty blíží. Administrativa prezidenta nazývá „díru“ malým nedostatkem v mechanismu zákona. Nicméně, eliminovat tento nedostatek nebude snadné: je třeba, aby se rozhodlo znovu v obou komorách amerického parlamentu. Za podmínek pokračujícího odporu republikánů a demokratů toho bude těžké dosáhnout, varují experti. Zatímco vládní úředníci se hádají o zákonech, hrozí tisícům amerických dětí a jejich rodičům, že zůstanou na mizině.

Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat