1. 2. 2013

Peugeot Citroen připravuje auto, které bude jezdit na vzduch

Francouzský automobilový gigant PSA Peugeot Citroen věří, že může dát vzduchem poháněné vozidlo na silnici do roku 2016. Jejich vědci tvrdí, že shodí 45 procent z účtu za pohonné hmoty u průměrného motoristy. A při jízdě ve městě by se náklady mohly snížit až o 80 procent, protože auto poběží na vzduch po čtyři pětiny času.

Chránění planety: Hybrid Air technologie by mohla umožnit autu velikosti Citroën C3 nebo Peugeot 208, aby vypouštěly malé množství emisí jako je 69g/km CO2. (FOTO1)

  

"Hybrid Air" systém motoru běží na benzín a vzduch, místo elektřiny.
Společnost předpovídá "Hybrid Air" technologii spotřebu 2,4l/100km v roce 2020


Snížení nákladů: Podívejte se dovnitř "motoru na vzduch", který by mohl snížit o 45 procent účty za čerpání pro průměrného řidiče (FOTO2)

Systém funguje pomocí normálního spalovacího motoru, speciální hydrauliky a upravené převodovky spolu s pneumatickými válci vzduchu, které ukládají a uvolňují energii. To umožňuje provoz na benzin, nebo vzduch, nebo kombinaci obou.

Vzdušné síly by byly použity výhradně pro městské použití, automaticky se aktivující při rychlosti pod 70 km/h a k dispozici pro "60 až 80 procent času při jízdě ve městě". Do roku 2020 by mohly být vozy dosažení průměru 2,4l/100km, předpovídá společnost.


Stlačováním vzduchu systém znovu používá veškerou energii obvykle ztracenou při zpomalování a brzdění. Motor a čerpadlo jsou v motorovém prostoru, napájeny nádrží stlačeného vzduchu pod vozem, probíhající rovnoběžně s výfukem.

Nový revoluční "hybridní" systém motoru - první kombinace benzinu s tlakovým vzduchem - je průlom pro hybridní automobily, protože drahé baterie již nebude potřeba.


Vzdušná síla bude automaticky aktivována při rychlosti pod 70km/h a může být vužívána pro až 80 procent času jízdy v městských oblastech(FOTO3)

Vozy vybavené Hybrid Air budou asi o 1000 liber levnější než současné hybridní modely.

Pro více než dva roky, sto elitních vědců a inženýrů pracuje na vzduchem poháněném autě v supertajných podmínkách ve výzkumném a vývojovém centru Peugeot ve Velizy, jižně od Paříže.

Hybrid Air je středobodem úsilí generálního ředitele Philippe Varina o obnovení prosperity historicky významného výrobce automobilů.

Revoluční systém bude moci být instalován na jakémkoli normálním rodinném autě beze změny jeho vnějšího tvaru nebo velikosti nebo snížení velikosti kufru. Z vnější strany, bude vzduchem poháněné auto vypadat stejně pro konvenční vozidla.

Mluvčí Peugeotu řekl: "Nemluvíme o podivných a šílených strojích. Toto budou běžné automobily."
Peugeot, který představil svůj prototyp včera, předpokládá zavádění do menších modelů, jako je např. v první řadě 208.


Běh na vzduchu: Peugeot 208 je jeden z modelů, který může používat technologie vzduchového motoru v budoucnu(FOTO4)

Společnost dále uvedla, že přes větší ekologičnost a levnější provoz, vzduchový systém nevytváří žádné další nebezpečí při kolizi.

Motoristům nikdy hrozí vyčerpání stlačeného vzduchu pozdě v noci na opuštěné polní cestě, protože auto bude vybaveno důmyslným umělým mozkem, který zajistí, že se doplní automaticky. Vzduch se komprimuje a dekomprimuje z vlastního podnětu, jak auto zrychluje a zpomaluje.


ZÁKLADNÍ FUNKCE


Prostorný interiér: Umožňuje využít plné velikosti prostoru vozu bez nutnosti ukrájet ze zavazadlového prostoru.

Jízdní komfort a jízdní vlastnosti: Hybrid Air slibuje svižné reakce, stejně jako prvotřídní jízdní vlastnosti díky své automatické převodovce.

Celosvětová potenciál: Technologie je životaschopná na všech trzích s potenciálem snížit spotřebu energie ve všech typech podnebí a bez ohledu na stav silnic.


Boot: Není prostor pro rezervní pneumatiku, jakmile Hybrid Air motoru je nainstalován.


Stejně jako revoluční vzduchové auto, Peugeot také představil plány na nové větší automobily, jako Peugeot 508 a Citroen C5, který vám ušetří až 20 procent ceny za palivo díky použití nových materiálů, jako jsou lehké oceli a kompozit aluminuia.

Budou také nasazeny další inovace, jako je elektrický posilovačem řízení namísto hydraulického a nové pneumatiky s omezeným smykem.

Tyto budou již od letošního roku. První vozy, které je nabízejí budou náhrada za Citroen C4 Picasso vyrobená v závodu firmy ve městě Vigo ve Španělsko a náhrada za 308 postavené v Sochaux ve Francii.

Publikum zalapalo po dechu, když byly odstraněny kryty z prototypů na nacpaném ceremoniálu za účasti francouzských politiků a obchodních lídrů.

Tyto inovace jsou zásadní pro úsilí předsedy Philippa Varina znovuvybudovat churavějící automobilku, která utrpěla kvůli krizi na jižních evropských trzích, včetně Itálie, Portugalska a Španělska, které tvoří velkou část jeho prodeje.

Ekonomiku na domácím trhu ve Francii také zasáhl tvrdý úder při měnové krizi. Ztratila svůj triple-A rating a socialistický prezident Francois Hollande dosáhl mezinárodního výsměchu prostřednictvím svých plánů na milionářskou daň pro bohaté.

Společnost Peugeot byla založena v roce 1810 a rodina má stále kontrolní podíl. Thierry Peugeot nalákal Varina - všeobecně oslavován ve Velké Británii za záchranu společnosti Corus, bývalý British Steel, která se ocitla na pokraji krachu v roce 2009.

Varínovi pokusy oživit značku byly zasaženy krizí eurozóny a militantními francouzské odbory.
Celosvětové prodeje pro rok 2012 klesly o 8.8 procenta na 2,82 m.

Společnosti je bráněno v úsilí o zlepšení své výkonnosti pevnými Francouzskými pracovněprávními předpisy. Také byla sužována násilnými protestními akcemi na svém závodě Aulnay nedaleko Paříže, který má být uzavřen příští rok, což ústí ve ztrátu tisíců pracovních míst.

Je též zapletena do sporu s konkurenčními evropskými výrobci automobilů kvůli francouzské státní záruce, dané jejím věřitelům v loňském roce.
Překlad: Ufon


Zdroj : http://www.dailymail.co.uk  

4 komentáře:

 1. Ďalšia komerčná blbosť. Prečo nedajú do obehu sériovú výrobu na báze vodíku? Asi preto že ide o pokračovanie lukratívneho biznisu!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. na vyrobu vodiku je potrebne velke mnozstva vody, tak preto je to mozne napr. Norsku...

   Vymazat
 2. Přijde mi to jako zhovadilost. článek jsem našel až dnes a pomalu jse msi myslel že je z 1. dubna ;-) Navíc od automobily, která není schopna zajistit výrobu automobilů, které by se neustále nesraly... mám Peugeot 307, už pár let starý kousek a vidím to na autovrakoviště protože je to pokladnička jako prase... pořád jen náhradní díly, výměny palubek a kdesi cosi.

  OdpovědětVymazat
 3. je super, že ce automobilky snaží o vývoj aut s alternativním pohonem, ale přeci jen myslím, že to je hudba budoucnosti a my můžeme být úplně v klidu. Navíc jezdím s Jumperem a nedokážu si představit, co by to muselo být za pohon, aby utáhl naloženýho jumpra:-)

  OdpovědětVymazat