5. 2. 2013

Rusko je připraveno dosáhnout jaderné převahy nad USA

Ve svém druhém funkčním období ruský prezident Vladimir Putin učinil přestavbu ruských vojenských sil, včetně těch jaderných, svojí nejvyšší prioritou. Pokročilé rakety, bombardéry a ponorky jsou buď na rýsovacím prkně nebo jsou uváděny do běžného provozu, v okamžiku, kdy Spojené státy jsou na pokraji drastických škrtů ve svých ozbrojených silách.  

Ze tří větví jaderné ruské triády (vzduch, půda, mořské síly), útočným ponorkám nesoucím nově navržené mezikontinentální balistické střely se dostává zvláštní pozornosti. Moskva se snaží nejdřív vyrovnat a pak předstihnout Spojené státy v jaderné výzbroji, soudí analytik vojenských zbraní a terorismu v penzi.

"Během na dlouhou trať, Rusko je na správné cestě k dosažení "parity," a konečně překoná USA v jaderné kapacitě, a to zejména v případě rozpočtových škrtů u vojenského rozpočtu Spojených států," řekl Rick Norris, veterán americké armády, Obranné vyšetřovací agentury (Defense Intelligence Agency), a uznávaný odborník na zbraně a boje proti terorismu.

Norris vyřkl tyto poznatky poté, co ho pisatel tohoto článku kontaktoval ohledně účinnosti nejnovější ruské ponorky shopné odpalovat balistické střely, Yuri Dolgorukiy, který byl právě spuštěn do provozu v ruském námořnictvu.

Yuri Dolgorukiy, pojmenovaný po historickém ruském válečném hrdinovi, je první z třídy Borei, útočných ponorek, který byl uvedený do provozu, a v "brzké budoucnosti" se k němu mají připjojit Alexandr Něvský a Vladimír Monomakh, podle posledních zpráv RIA Novosti. Celkově má být v rámci této třídy vypuštěno osm plavidel.

Na palubě Yuri Dolgorukého je ruská nejmodernější mezikontinentální balistická střela, Bulava , která bývá popisována jako "nízko létající," "nadzvuková," zbraň s více hlavicemi.

"Nízké létání" Bulavy je obzvláště nebezpečné. Podle Norrise, během studené války, američtí vojenští experti věřili, že Sovětský svaz by mohla zahájit útok nízko létajícími raketami, které téměř bez odhalení můžou zničit nejvyšší vedení Spojených států.. Byly vyvinuty zvláštní plány pro speciální akce, které by zajistili přežití alespoň poloviny amerického vedení, včetně praxe kde, alespoň jedná osoba v prezidentské posloupnosti se nacházela vždy mimo Washington, DC, řekl Norris.

Bulava má být zlepšením dřívějších sovětských možností. Každá z deseti hlavic má vlastní naváděcí systém a je schopna měnit výšku a směr, aby se vyhla protiraketovým obranám. Ponorky třídy Borei budou moci nést až 20 raket Bulava, uvedl Norris.

Moskva plánuje využít ponorky třídy Borei jak v Atlantiku, tak i v Pacifiku. Moskva již znovu hlásila pravidelné ponorkové hlídky pobřeží USA, které "by měli být důvodem k určitým obavám," řekl Norris.
Rusko také pracuje na zlepšení úderné schopnosti dalších aspektů své jaderné "triády". Kromě modernizace stávající letky bombardérů, vyvíjí Moskva další generaci strategických bombardérů s dlouhým dosahem, případně vybavenou technologií Stealth, kterým se zatím říká PAK DA. Spolu s ponorkovými hlídkami, i ruské bombardéry znova slídí podél hranic USA.

Další, a poněkud ambiciózní, oživení výzbroje ze studené války je plánovaný návrat raketového vlaku. Za sovětské éry některé vlaky nesly spouštěcí zařízení pro balistické střely spolu s cestujícími, poštou, a nákladními automobily. Tyto raketové vlaky bylo obtížné odhalit kromě toho, že byly kvůli dodatečné zátěži nutné tři lokomotivy.

Ruští vědci a technici nyní pracují na lokomotivu na nukleární pohon, která by odstranila nutnost používat tři motory, stejně jako požadavky na tankování. Prototyp lokomotivy s plynovou turbínou, která by rovněž mohla táhnout raketový vlak, byl již postaven a úspěšně otestován.

Moskva míní vážně svůj záměr znovu získat své místo jako jaderná mocnost. Politický impuls ovlivňující vyzbrojování Ruska mohou být vypozorovány v Tweetu odeslaném ruským místopředsedou vlády Dmitrijem Rogozinen, a který získal Norrisovu pozornost. Rogozin vypustil Tweet po přijetí Jurije Dolgorukého do Severní flotily. Jeho zpráva: "Třes se, buržoazie! Je s tebou konec.

Ponorka Jurij Dolgorukij během testů
Nový bombardér dlouhého doletu PAK-DA

Zdroj : http://www.renewamerica.com

  

2 komentáře:

  1. Rusko do toho!!! Dolu s USA!!!! Svitá nám Slovanom na lepšie časy!!!!

    OdpovědětVymazat
  2. Obdivuji Rusko jak se dokázalo "rychle" vzpamatovat.

    OdpovědětVymazat