22. 2. 2013

V USA bylo oficiálně zrušeno otroctví

Třináctý dodatek k ústavě Spojených států platí v zemi již 150 let, ale celou tu dobu ho jeden ze států nikdy oficiálně neuznal. Světlo na tohle nedorozumění vrhl film „Lincoln“ od Stevena Spielberga.
  

Text dodatku zní: „Ani ve Spojených státech, ani na jakémkoli jiném místě, na kterém mají pravomoc, by nemělo existovat žádné otroctví a nucené práce, s výjimkou trestu za trestné činy, pro které byl pachatel řádně odsouzen.“

36 amerických států ratifikovalo dodatek dříve, než byl přijat v roce 1865. Téměř všechny ostatní regiony země se přidaly o něco později. Kentucky byl jeden z posledních - oficiálně tam bylo otroctví zrušeno v roce 1976.

V roce 1995 se orgány v Mississippi již pokusili ratifikovat Třináctý dodatek, ale i na základě jednomyslného rozhodnutí zákonodárců všechny formality nebyly splněny, a v tomto státě bylo otroctví stále legální.

V roce 2012 vyšel velkofilm „Lincoln“, který podnítil profesora neurobiologie a anatomických věd Dr. Ranjan Batra provést svou vlastní mini-studii a zjistit, kdy každý ze států zrušil otroctví. Nedávný přistěhovalec z Indie, který pracuje na univerzitě v Mississippi, našel tiskovou chybu, která způsobila, že hlasování Senátu v roce 1995 nemělo žádný vliv. Společně se svým kolegou, Kenem Sullivanem, se Batra rozhodl zveřejnit jim extrahované informace.

Trvalo několik měsíců, aby připravili příslušné dokumenty, a konečně v únoru 2013, Mississippi oficiálně zrušilo otroctví. 148 let po přijetí Třináctého dodatku k Ústavě Spojených států se na něm konečně dohodly všechny státy.Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat