6. 3. 2013

Chávezova smrt hrozí přerozdělením venezuelské ropy

Obchodní partneři Venezuely a ropné společnosti po celém světě pečlivě sledují vývoj v této zemi po smrti Huga Cháveze. Venezuela je světový lídr v oblasti zásob ropy, a její ropná politika bude záviset na tom, kdo bude příštím prezidentem. Více ve dnešní zprávě korespondenta RT, Toma Bartona.  

Venezuela má větší zásoby ropy než Saudská Arábie a dnes, podle OPEC, její zdroje činí 297 miliard barelů. Nicméně se zachovává vysoká závislost ekonomiky na ropě a představuje asi 95 % všech příjmů z exportu. 

Venezuelská státní ropná společnost po desetiletí pociťuje nedostatek financování. Chávez ji vždy používal jako dojnou krávu a všechny získané peníze investoval do sociálních programů. Ačkoli během jeho vlády zásoby ropy vzrostly, produkce naopak poklesla o 25 %. Ropné společnosti po celém světě pečlivě sledují přípravy k volbám.


Pokud vyhraje současný viceprezident Nicolas Maduro, nastavený kurz se nezmění, zvítězí-li opoziční kandidát Enriqe Capriles, očekávají se změny a modernizace.


Svého času USA vytvářely ve Venezuele ropný průmysl, ale teď, po znárodnění v sedmdesátých letech zde zůstala pouze jediná americká společnost - Chevron. Nicméně i neklidný vztah s Chávezovou vládou nepřekážel USA kupovat více než 50 % vyvážené ropy a americký byznys tam chce dále pokračovat v práci.


Se státní venezuelskou ropnou společností už deset let pracuje největší ruská soukromá ropná společnost „Lukoil“, a v některých projektech jsou zahrnuti energičtí giganti „Rosněfť“ a „Gazprom“. Dalším významným partnerem v této oblasti je Čína, která výměnou za venezuelskou ropu poskytuje úvěry.


Důležitá je jedna věc. Ať půjdou investice do těžby ropy odkudkoliv, Venezuela je teď bude hodně potřebovat.  

Smrt Huga Cháveze by mohla způsobit nejen přerozdělení ropného trhu ve Venezuele, ale také nepokoje a revoluční změnu vlády v příštích volbách v zemi, které bezpochyby čestně vyhraje Chávezův nástupce Nicolas Maduro. Dokáže-li ale udržet moc, to už je další otázka. Je důležité poznamenat, že vzhledem k Chávezovým reformám v armádě budou moci vojenští velitelé ubránit zemi proti jakémukoli druhu revoluce.
Zdroj : www.rt.com http://telegrafist.org

  

Žádné komentáře:

Okomentovat