15. 3. 2013

Džihád-turistika: Britští muslimové bojují proti Bašáru al-Assadovi během dovolené

Zdlouhavý ozbrojený boj v Sýrii přitahuje žoldáky z celého světa. Islamisté ze Spojeného království se v pracovním volnu vydali do Sýrie, aby bojovali proti současné vládě. V řadách ozbrojených skupin už bojuje více než 100 lidí.  

Sýrie se stala nejoblíbenější destinací pro „džihád-turistiku“, hlásí noviny „The Independent“. Před válkou ve středovýchodní zemi byly nejoblíbenějšími místy pro mladé islamisty Pákistán a Somálsko. V poslední době se však Sýrie stala bodem přitažlivosti.

Mladí lidé z řád radikálních muslimů přijíždí do Sýrie na několik měsíců, zapojují se do boje proti legitimní vládě, a pak se vracejí domů do Velké Británie. Organizátoři těchto cest jsou islámské skupiny, které jsou činné v oblasti Aleppo v severní Sýrii.

Britská vláda se však dívá na takové „výlety“ skrze prsty, hlásí noviny. Nicméně, nedávno se vztah k „džihád-turistice“ začal postupně měnit. Bezpečnostní úředníci sledují jejich pohyb a vyslýchají některé milovníky vzrušení, kteří byli na Středním východě.

Britské úřady zatýkají „džihád-turisty“ pouze jako poslední možnost. V létě roku 2012, v provincii Idlib, militanti ze skupiny „al-Dawa al-Islamiya“ unesli britského reportéra na volné noze Johna Cantillo a jeho dánského kolegu Orlemanza Gerona. Propuštění Evropanů bylo výsledkem operace záhadných „umírněných militantů“. Poté byl vůdce „al-Dawa al-Islamiya“, Abo Mohammad al-Shami, zabit v přestřelce a jeho skupina se rozpadla.

Někteří ze stoupenců al-Shami, byli občané Spojeného království a po smrti jejich vůdce uprchli do Británie. Tajné služby je zatkly a uspořádaly proti nim uzavřený proces. Tohle bylo jedinou velkou událostí, kdy tajné služby projevily vážný zájem o „džihád-turisty,“ hlásí „The Independent“.

„Džihád-turistika“ byla oblíbená u britských islamistů i před válkou v Sýrii. Média často zveřejňovala informace o britských taxikářích nebo prodejcích, kteří během dovolené se zbraní v ruce bojovali proti silám západní koalice v Pákistánu a Afghánistánu.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat