23. 3. 2013

Hugo Chaves a dejiny nepriateľských zásahov proti ľavicovým vládam vo svete.

Tento jav bol zriedkavo spomenutý , a síce že skoro každá legálne zvolená ľavicová vláda od druhej svetovej vojny bola nútená čeliť zákerným, často násilným obštrukciám svojich protivníkov domácich i zahraničných. Mnohé z nich takto aj odstránili. Krátko pred US-áckym prevratom proti čílskemu prezidentovi Salvadorovi Aliendeovi objasnil Henry Kissinger :“ Záležitosti v Chile sú príliš dôležité na to, aby bolo možné ponechať čílskym voličom rozhodovať o nich“.
  

A nie je prekvapujúce, že osudy každej takejto vlády v horšom či lepšom zmysle boli ovplyvňované práve nepriateľskými zahraničnými zásahmi.

Vezmime si Huga Cháveza. Zdrvujúce volebné víťazstvá Cháveza doslova rozzúrili zväčša belošskú hospodársku vrstvu ktorá mala osud krajiny po desaťročia v rukách. Tesne spolupracovali s veľvyslanectvom USA a nasledujúc Kissingerovo „prikázanie“ táto compradorská vrstva organizovala prevrat, ktorý USA podporovali bojkotom vývozu ropy aby podmínovali ekonomiku krajiny, zrušením volebných výsledkov, a bezuzdnou propagandou médií vlastnených domácimi boháčmi a prívržencami USA, aby spochybnili a destabilizovali Cháveza a jeho vládu.

Keď Chávez po prvý raz prišiel k moci, bol iba málo viac než umiernený reformátor národniar, ktorého ekonomické vzory predstavoval liberálny ekonóm z USA Kenneth Galbraith. Pokus o prevrat proti Chávezovi mal byť pokračovaním systému ktorý USA používajú v Latinskej Amerike. V roku 1954 CIA zvrhli v Guatemale vládu generála Arbenza kvôli tomu, že chcel vrátiť hladným a zbedačeným guatemalským roľníkom nevyužitú pôdu vlastnenú United Fruit Company z USA. Nasledovala séria krutovlády pro- USA orientovaných a podporovaných vlád, ktoré dokonca mali prvky genocídy.

 Reakcia USA na vládu Fidela Castra bola rovnako hysterická. Keď Kubánci vyhnali zvrhlého diktátora Fulgencia Batistu, podporovaného USA Kuba musela čeliť pomste Washingtonu ktorý konšpiroval s kontrarevolucionármi na Kube aby zvrhli Castrovu vládu. Castro začal ako demokratický socialista. Ale tak ako Chávezovi nepriatelia ho postrčili doľava, takisto kubánski teroristi posunuli Castra do náručia Sovietskeho zväzu a jeho zriadenia- jednej z veľkých stratených príležitostí dejín.

 V Chile samozrejme armáda povzbudzovaná Richardom Nixonom a Kissingerom a podporovaná domácimi obchodníkmi a ich médiami zvrhli legálne zvoleného prezidenta Salvadora Aliendeho a následne mučili a zavraždili tisíce jeho prívržencov. V Argentíne, v Brazílii, Paraguaji, Bolívii, Urugaji, Ecuadore a v peru počas špinavých vojen v 70-tich rokoch ktoré boli financované a podporované z USA vojenské diktatúry nemilosrdne pozabíjali desaťtisíce ľavičiarov všetkých smerov predtým, než sa mohli dostať k moci.

Překlad : Fridrich Hláva

Zdroj : http://rabble.ca


  

Žádné komentáře:

Okomentovat