20. 3. 2013

NATO oznámilo, že je připraveno zopakovat libyjský scénář v Sýrii

Jednotky NATO jsou připravené provést vojenskou operaci v Sýrii podle libyjského scénáře. Uvedl to vedoucí armádních jednotek v Evropě na slyšení v Kongresu USA. Prohlášení následovalo po zprávách, že v zemi by mohly být použité chemické zbraně, zatím to však nikdo nepotvrdil.  

Pokud to bude nutné, jednotky NATO jsou připravené provést vojenskou operaci v Sýrii podle libyjského scénáře. Toto prohlášení bylo učiněno před Kongresem USA vrchním velitelem sil NATO v Evropě generálem Jamesem Stavridisem

"Nyní je NATO zaměřeno na ochranu hranic se Sýrií, proto jsme tam umístili rakety Patriot. Zvažujeme širokou škálu možných operací a budeme připraveni jednat, pokud padne rozhodnutí o naší intervenci, jako tomu bylo v případě Libye, "- řekl.

Oznámení přišlo poté, co se objevila zpráva, že by v Sýrii mohly být použité chemické zbraně. Poprvé tato prohlášení byla oficiálně učiněná Damaškem, který tvrdí, že se zbraně dostaly do rukou militantů.

"Teroristé vystřelili raketu s náplní chemické látky v Khan al-Asal v provincii Aleppo, která zabila 15 lidí, většina z nich byli civilisté" - hlásila v úterý syrská státní tisková agentura SANA.

Podle zdrojů počet Syřanů, kteří utrpěli od výbuchu rakety s chemickými látkami, byl přinejmenším 130 lidí. Tuto informaci zveřejnila televizní stanice "Surya". Všechny lidí, kteří se dostali do nemocnice jsou ve vážném stavu, mezi nimi je velký počet žen a dětí.

Podle přesnějších údajů od udušení způsobeného plyny zemřelo 31 lidí, včetně 16 vojáků. Ve zprávě syrského ministerstva zahraničí, zaslané Radě bezpečnosti, je poznamenáno, že střela s chemickou látkou byla odpálena z oblasti Kfar Dailami a spadla 5 km daleko v západním okraji Khan al-Asal. Raketa explodovala pouhých 300 metrů od stanoviště armády.

Přesný název využitého plynu není hlášen v dopise ministerstvu zahraničních věcí. Nicméně, syrský ministr zahraničí uvedl, že 09.12.2012 varoval mezinárodní společenství o důsledcích obsazení militanty soukromé fabriky na výrobu chloru v Aleppu.

Nicméně, ani Spojené státy, ani OSN nepotvrdily informace o použití chemických zbraní. Podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že není důvod se domnívat, že povstalci použili chemické zbraně a nazvalo tento předpoklad pokusem zdiskreditovat odpůrce syrského prezidenta Bašára al-Asada. Spolu s tím americké úřady uvedly, že i nadále zkoumají protiobvinění proti syrské vládě a připomínají, že použití těchto zbraní je "naprosto nepřijatelné."

"Samozřejmě jsme si spolu s generálním tajemníkem OSN vědomi těchto zpráv, ale nemůžeme je potvrdit. Jakékoli použití chemických zbraní kteroukoli stranou v Sýrii by bylo hrubým porušením mezinárodního humanitárního práva a vedlo by k obrovské eskalaci konfliktu"- řekl mluvčí OSN Martin Nesirky.

Ruské ministerstvo zahraničí nepochybuje o oficiální pozici Damašku.

"Jsme maximálně znepokojení skutečností, že zbraně hromadného ničení padly do rukou militantů, což zhoršuje situaci v SAR a posouvá konfrontaci v zemi na novou úroveň" - tak reagovali na zprávy z Aleppa v Moskvě.

Nicméně, odborníci nevylučují možnost, že by se incident mohl stát odrazovým můstkem pro západní intervenci.

"Chemické zbraně v občanské válce v Sýrii byly použité rebely. Tohle předpovídaly různé zdroje, a tyto zbraně nebyly ukradené z vládních skladu. Chemické zbraně syrské armády jsou soustředěné ve skladech v Damašku pod přísnou kontrolou. Současně státní hranice země jsou jako průhledné. Nebezpečí tohoto incidentu je v tom, že západní země mohou začít informační válku proti Damašku, a využít situace, aby se ospravedlnil vojenský zásah v zemi nebo letecké údery"- to už dříve nevyloučil ředitel ruského Centra pro analýzu světového obchodu se zbraněmi (TSAMTO) Igor Korotchenko .

Připomeňme že 12.března ze základny v Norfolku (Virginia), vyplula skupina válečných lodí amerického námořnictva a byla poslána do oblasti působnosti šesté operační flotily, což je ve Středomoří, Moskva pak kvůli omezení manévrovací volnosti amerického námořnictva, okamžitě poslala z Bejrútu lodě "Jaroslava Moudrého", "Kaliningrad" a "Alexander Shabalin."

Zdroj : http://telegrafist.org


  

2 komentáře:

  1. Velká vďaka za tento portál. Dúfam vydrží čo najdlhšie.

    OdpovědětVymazat
  2. Jen ať Západ podpoří tyto osvoboditele Sýrie. Video není vhodné pro děti, mladistvé a lidi slabé povahy. Zachycuje brutální popravu zajatce teroristy podporovaných Západem. http://www.youtube.com/watch?v=sajZmgNiU3w&feature=youtu.be&t=30s

    OdpovědětVymazat