22. 3. 2013

Ruská Rosnefť koupila British Petroleum a stala se tak největší ropnou společností na světě

Největší ruská ropná společnost „Rosněfť“ ve čtvrtek uzavřela nejvíce očekávanou transakci roku - vykoupila 100% podíl v britské společnosti BP a ruském konsorciu AAR, čímž se stala největší světovou veřejnou ropnou a plynárenskou společností. BP obdržela celkem asi 12,5 miliard dolarů a 18,5 % akcií „Rosněfťi“, a stala se jejím největším akcionářem po státu. AAR konsorcium dostal 27,7 miliard dolarů, hlásí RIA Novosti.
  

Téměř osmiletá politika vytlačování Britů z ruského ropného podnikání konečně přinesla skutečný pokrok. TNK-BP byla první ropná společnost, která byla založena za účasti cizinců.

„Rosněfť“ dala za 50procentní podíl v TNK-BP v penězích 16,65 miliard dolarů a 12,84 % svých akcií. BP pak samostatně získala 5,66 % akcií „Rosněfťi“ od „Rosneftegaz“. Výsledkem transakce bylo, že BP získala 12,48 miliard dolarů (včetně dividend 0,71 miliard dolarů, které obdržela v prosinci 2012 z TNK-BP). 1,25 % akcií vlastnila už předtím a dohromady tedy vlastní 19,75 % akcii „Rosněfťi“.

Ve čtvrtek „Rosněfť“ dokončila smlouvu o nákupu akcií AAR v TNK-BP za 27,73 miliard dolarů. AAR uvedla, že to otevírá možnosti pro účast akcionářů konsorcia v nových rozsáhlých projektech jak v Rusku, tak v i mezinárodním měřítku.

Státní podnik jíž dávno shromáždil veškeré finanční prostředky potřebné na nákup. V prosinci získal úvěr 16,8 miliardy dolarů na nákup akcií BP, v únoru - 14,2 na nákup akcií AAR. V březnu „Rosněfť“ obdržela zálohu ve výši 10 miliard dolarů z Glencore a Vitol, podle dlouhodobých smluv na dodávky ropy. Kromě toho, v loňském roce „Rosněfť“ rozmístila eurobondy za 3 miliardy dolarů. Tento týden společnost také oznámila, že dostane od Gazprombanky půjčku 184,4 miliard rublů.

Tak „Rosněfť“ konsolidovala 100 % TNK-BP a stala se největší veřejnou naftařskou společností na světě v oblasti výroby a těžby ropných látek. Jako řekl prezident „Rosněfťi“, Igor Sečin, v roce 2013 dosáhne těžba spojené společnosti 206 milionů tun ropy a 47 miliard krychlových metrů plynu, zpracování dosáhne 95 milionů tun ropy a příjmy 4,9 bilionů rublů.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat