16. 3. 2013

USA ustoupily od čtvrté fáze evropského systému protiraketové obrany, ze které měla Moskva největší obavy

Američané ustoupili od čtvrté fáze evropského systému protiraketové obrany, uvedli v Pentagonu. Právě proti ní měla Moskva největší výhrady.  

Vzhledem k rostoucí jaderné hrozbě ze Severní Koreje, Spojené státy změnily koncept protiraketové obrany. Uvedl to ministr obrany Chuck Hagel.

Podle něj, Pentagon přerozdělí prostředky určené na rozmístění SM-3 IIB v Polsku. Místo toho Washington umístí dalších 14 protiraketových systémů na Aljašce. Kromě toho, USA nainstalují druhý radar v Japonsku. Také je hlášen projekt zbudování třetí raketové základny na americké půdě.

„Tak se budeme moci rychleji ochránit před možnými hrozbami z Íránu, a zároveň se budeme chránit před KLDR,“ řekl Hagel.

Do roku 2021 Spojené státy plánovaly zavést v Evropě více pokročilé protiraketové systémy, které by byly schopné chránit celé území NATO od raket středního a dlouhého doletu, stejně tak i od mezikontinentálních balistických raket.

„Nebudeme přidávat SM-3 IIB k jiným protiraketovým střelám, ale celkový počet raket v Polsku zůstane podle plánu tak, že poskytne ochranu pro všechny země NATO v Evropě,“ řekl zástupce ministerstva.

Čtvrtá fáze evropského systému protiraketové obrany byla terčem kritiky z Ruska. Moskva opakovaně vyjadřovala obavy, že systém budovaný ve starém světě naruší parity jaderných sil.

Zdroj : http://russian.rt.com/Europe/5781


  

1 komentář:

  1. USA neodstúpili len už ten systém nemalo význam budovať lebo Rusko ho prekonalo.

    OdpovědětVymazat