23. 3. 2013

USA utrácely za válku 15 milionů dolarů denně

Během války v Iráku, USA utratily téměř 60 miliard dolarů, ale nyní, po skončení bojů, USA i nadále přidělují na různé projekty na obnovu země spoustu peněz. Nicméně, peníze jsou často používány k jiným účelům, než na které byly přiděleny, hlásí RT.
  

Navzdory skutečnosti, že válka v Iráku oficiálně skončila více než před rokem, američtí daňoví poplatníci i nadále platí za tuto invazi.

Během této doby, Spojené státy již utratily více než 60 miliard dolarů, neboli 15 milionů denně. Celkové výdaje a jiné formy pomoci od začátku vedené kampaně jsou na částce 767 miliard dolarů, podle rozpočtového úřadu Kongresu.

Nicméně, americká průzkumní skupina „National Priorities Project“ si myslí, že skutečná výše nákladů převyšuje 800 miliard dolarů. Odborníci dodávají, že Spojené státy stále pokračují v utrácení určitých peněz na probíhající projekty, jejichž počet se zvyšuje každou minutu.

Avšak největším problémem, jak se zdá, je to, že všechny prostředky přidělené Spojenými státy končí v nesprávných rukou a zůstávají promarněny. Irácký premiér Núrí al-Málikí řekl, že finanční pomoc by mohla přispět k velké změně v Iráku, ale „peníze jsou vynakládány pro špatné účely“.

V roce 2004, Spojené státy začaly budovat v Iráku vězení v oblasti Dijála, ale odstoupily od projektu o tři roky později, když se obávaly násilí. Nedokončená stavba, která stála americké daňové poplatníky 40 milionů dolarů je opuštěna. Podle amerického ministerstva spravedlnosti nejsou žádné plány na její dokončení nebo využití.

Navíc, dodavatelé podváděli vládu USA o tisíce dolarů na stavebních materiálech. Tak, spínač, který stojí 7 dolarů, stál 900 dolarů. Kus potrubí, který stojí 1,41 dolarů, stál 80 dolarů. Na pozadí miliardových útrat to jsou pořád drobné. Je však zřejmé, že takové překračování výdajů se nashromáždí do kulatého součtu.

Dalším příkladem jsou rozsáhlé podvody, týkající se státní objednávky pro balenou vodu. Páchal je bývalý důstojník ozbrojených sil USA, a Ameriku to stálo desítky milionů dolarů na úplatcích. 22 lidí bylo postaveno před soud, ale peníze byly již utraceny.

Obyvatelé Iráku za to platí svou vlastní cenu: dostali zkorumpovanou vládu s divokou vnitřní konkurencí. Téměř každý den v ulicích Bagdádu jsou smrtící exploze. Čtvrtina populace, která činí 31 milionů lidí, žije v chudobě.Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat