19. 3. 2013

Západ se bojí globálního úspěchu RT

Už jsem opakovaně psal o úspěších TV „RussiaToday“. Navzdory skutečnosti, že projekt je relativně mladý, je schopný soutěžit s většími západními zpravodajskými kanály a dokonce je předbíhat v popularitě. Tuto skutečnost už uznávají v Evropě.



  

Nedávno v německých novinách „Der Tagesspiegel“ se objevil článek, ve kterém novináři uznávají, že úspěch globální televizní sítě RT mění rovnováhu sil v globálním mediálním prostoru. Dnes je RT jedním z nejúčinnějších nástrojů ruské zahraniční politiky a způsobuje velké problémy Západu, který se bojí o prohru v informační válce.

Při analýze zásad ruské televize se německý novinář snaží najít důvody jejího úspěchu u tak širokého publika.

Dnes RT sleduje 630 milionů diváků ve více než sto zemích po celém světě, píše „InoTV“. Více než 2 000 zaměstnanců v non-stop vysílání a ve čtyřech jazycích: angličtina, ruština, arabština a španělština.

Ve Velké Británii je RT nejpopulárnější zahraniční kanál v anglickém jazyce. V USA je na druhém místě po BBC. Ruskému televiznímu kanálu se podařilo získat náskok nad západními konkurenty i on-line. Na YouTube vede RT ve sledovanosti zpravodajských videí.

V článku jsou porovnání éteru RT, CNN a BBC za 7. března. Západní kanály se zaměřily na Severní Koreu a sankce OSN, jejich ruští kolegové také uvedli zprávu o situaci v Sýrii. Článek o syrských rebelech, kteří zajali jako rukojmí mírové jednotky, dále článek o amerických dronech, způsobujících nespokojenost v Pákistánu a o izraelském vojákovi, který špatně zachází s dětmi.

Přitom právě RT má zásluhu na osvětlení projektu WikiLeaks. Kanál bedlivě sleduje osud amerického vojáka Bradleyho Manninga a Julian Assange má na RT vlastní pořád „World Tomorrow“.

O skutečností, že USA „ztrácí globální informační válku,“ Hillary Clinton varovala už před dvěma lety. Dnes tyto obavy již sdílí mnoho lidí. Podle publikace bojují média o lidskou mysl. Úspěch RT mohou podpořit další země, jako je Čína, a způsobit tak vznik nových televizních sítí, které budou vysílat po celém světě v několika jazycích. „V tomto případě,“ uzavírá autor konstatováním, „západní demokracie to budou mít velmi těžké.“

Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat