26. 4. 2013

Bělorusko pohrozilo, že se stane jadernou mocností

Bělorusko pohrozilo znovu získat jaderný status a odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), hlásí ROSBALT. V Minsku bylo oficiálně oznámeno, že Spojené státy a Spojené království uplatňují a neustále rozšiřují ekonomické sankce, a tím porušují své povinnosti vůči republice.
  

Řeč je o Budapešťském memorandu z roku 1994 a třístranných (Rusko, USA, Velká Británie) zárukách o respektování svrchovanosti Běloruska v souvislosti s dobrovolným vzdání se práva vlastnit jaderné zbraně. Podle běloruských diplomatů, země je nyní schopna sama určit zda bude mít jaderné zbraně pro obranu své svrchovanosti nebo ne.

"Proč, navzdory dokumentovaným a opakovaně potvrzeným slibům, některé jaderné mocnosti je v praxi ignorují, zatímco nadále uplatňují opatření ekonomického a politického tlaku. Přijaté Spojeným královstvím a Spojenými státy donucovací ekonomické opatření vůči Bělorusku ve formě sankcí by měly být zrušené. Budapešťský Memorandum byl v listopadu 2012 zaregistrován Organizaci spojených národů jako mezinárodní smlouva. Porušení platných právních závazků je nepřijatelnou normou standardního chování z hlediska mezinárodního práva," - okomentovala svou pozici běloruská strana.

Souběžně Sergej Šojgu, ruský ministr obrany oznámil vytvoření ruské letecké základny v Bělorusku, kde v roce 2015 bude trvale umístěné letecké stíhací křídlo. Technické práce na projektu budou zahájené v letošním roce. Není vyloučeno, že na letecké základně budou umístěny ruské bombardéry schopné nést jaderné zbraně.

"Chceme i nadále řešit otázky potřebné k lepší ochraně našich běloruských kolegu a bratru," - řekl Šojgu.
V případě, že Minsk odstoupí od Budapešťského memoranda, vytvoří to precedens. Za ním můžou následovat Ukrajina a Kazachstán. Všechny tři země v té době odmítly sovětské jaderné dědictví ve prospěch Ruské federace.

Bělorusko nemusí odstoupit od NPT a tím nevytvářet zbytečné precedens ve světě, ale stačí mu pouze podepsat osobní smlouvu s Ruskem, podle které by Rusko přemístilo několik komplexů Topol-M.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat