27. 4. 2013

Bílý dům: USA mohou použít vojenskou sílu proti Sýrii

Prezident Spojených států Barack Obama může schválit použití vojenské síly proti syrské vládě. Uvedl to mluvčí Bílého domu, Jay Carney.  

Podle Carneyho má administrativa prezidenta několik žádostí v případě, že hlava Sýrie, Bašár al-Asad používá chemické zbraně. Zejména USA mohou použít vojenskou sílu proti Sýrii. Nicméně, jak zdůraznil mluvčí, vláda připravila i řadu dalších strategií.

Na briefingu v Bílém domě Carney tak řekl, že Spojené státy i přes rozpory budou pokračovat v diskusi s Ruskem ohledně syrské otázky.

„Dali jsme jasně najevo, že nesouhlasíme s postojem Ruské federace na toto téma. Ale budeme pokračovat v diskusi s Moskvou a dalšími partnery v otázce o povaze Asádova režimu“, řekl.

Mluvčí Bílého domu také řekl, že Spojené státy budou i nadále komunikovat v syrské otázce se členy Rady bezpečnosti OSN. Washington bude spolupracovat se spojenci, partnery a syrskou opozicí, aby konečně určil, zda byli v Sýrii použity chemické zbraně.

Na otázku, zda existují jednoznačné důkazy o tom, že Sýrie přešlápla „červenou čáru“, po které, podle Obamy, by Spojené státy měly být oprávněny změnit kurz ohledně země, mluvčí odpověděl vyhýbavě.

„Pouze data z rozvědky nejsou dostačující pro USA, aby bylo učiněno rozhodnutí o vojenské akci. Nyní provádí Bílý dům ve spolupráci s opozicí důkladné šetření o každém případu použití chemických zbraní.“

Konflikt mezi vládou a opozicí pokračuje v Sýrii od března 2011. Podle OSN zabila občanská válka asi 70 tisíc lidí a více než 4 miliony obyvatel potřebují humanitární pomoc.

Kromě otázek týkajících se Sýrie, mluvčí také hovořil o Guantánamu. Podle Carneyho americká vláda neopustila od plánu na uzavření věznice, kde se nachází podezřelí z teroristických aktivit.

Jak se dalo očekávat, USA budou hrát na mýtus, který vytvořily o chemických zbraních Bašára al-Asada. Radikálové, kteří použili chemické zbraně v Aleppu je nemohli získat ze skladů syrské armády, protože ty jsou příliš dobře střežené. Skutečnost, že chemické zbraně byly dovezeny z venku je evidentní. Není faktem, že Bílý dům uspíší vykonat svou hrozbu, ale určitě ji využije jako způsob, jak vyvíjet tlak na syrského prezidenta.

Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat