19. 4. 2013

DARPA vyvíjí roboty se skutečným lidským mozkem

Vědci se už po desetiletí snaží postavit stroj, který by myslel jako člověk. A teď, jak se předpokládá, jsou už jen pár kroků od cíle.
  

Pentagonem financovaný tým vědců vyvinul malý stroj, který umožňuje robotům jednat nezávisle. Na rozdíl od tradičních systémů umělé inteligence, které se spoléhají na obyčejné programování, tento stroj „vypadá“ a „myslí jako lidský mozek,“ říká profesor chemie na University of California, James Gimzevski.

Gimzevski je členem týmu, který při podpoře DARPA pracuje na programu „fyzické inteligence“. Tato technologie by mohla být tajemstvím, které umožní vybudování plně autonomních robotů.

Podle něj tento projekt nepoužívá standardní robotickou náplň s integrovanými mikročipy. Zařízení postavené jeho týmem je schopno, aniž by bylo naprogramováno jako tradiční robot, provádět činnost stejným způsobem, jako to dělají lidé.

To, co odlišuje tento nový přístroj od jiných jsou vzájemně protínající se nanovlákna, které tvoří miliardy sloučenin, podobné neuronům lidského mozku, která jsou schopna uchovávat různé informace. Každé spojení je umělá synapse. Vzhledem ke složité struktuře přírodní synapse, většina z předcházejících projektů umělé inteligence nebyla schopna ji napodobit.

Podle Gimzevskiho, zařízení „fyzické inteligence“ nebude vyžadovat lidskou kontrolu tak, jak to vyžaduje robot. Možnosti použití této technologie překonávají veškerou představivost. Například letadlo pomocí takového systému bude schopno studovat a prozkoumávat oblast a plánovat si svou cestu bez lidského zásahu.

Výzkum umělé inteligence za posledních pět desetiletí nebyl schopen napodobit systém myšlení a lidských kognitivních funkcí. Studie lidského mozku však ukázala, že jednou z jeho klíčových funkcí je sebeorganizace. „Zdá se, že to je předpokladem pro autonomní chování,“ říká Gimzevski. „Místo přemístění informace z paměti do procesoru, jako to dělají tradiční počítače, naše zařízení využívá novou metodu zpracování informací.“

Detaily vývoje jsou stále drženy v tajnosti, ale zdá se, že budeme svědky revolučního průlomu v oblasti robotiky.

Zdroj : http://www.nationaldefensemagazine.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat