5. 4. 2013

Do Sýrie jedou válčit stovky džihádistů z Evropy
  

Podle nedávného výzkumu, více než 600 evropských muslimů se připojilo k syrským rebelům v jejich boji proti vládě prezidenta Bašára al-Assada. Většina z nich jsou majitelé britského občanství.

Podle Mezinárodního střediska pro studium radikalizace (ICR) se k řadám povstaleckých armád od začátku občanské války připojilo více než 5500 zahraničních vojáků. Téměř 11% z nich jsou z Evropy.

Islamisté jedou "zemřít pro Sýrii" z Albánie, Velké Británie, Bulharska, Dánska, Francie, Kosova, Španělska a Švédska. Podle posledních údajů jen ze samotné Velké Británie na pomoc rebelům přišlo 134 lidí, z Nizozemska 107, následuje Francie (92), Belgie (85), Dánsko (okolo 78).

Jeden z autorů studie Aaron Zelin upřesňuje, že údaje jsou neúplné, a s přesností na osobou spočítat zahraniční bojovníky je nemožné.

Studie také uvádí, že většina cizinců se ještě nevrátila do svých domovských zemí a nadále se podílí na bojích.

Jet do Sýrie je nepobouzí politické motivy nebo ideologie džihádu, ale příběhy o krutostech války, údajně spáchaných Assaovými vládními silami.

"Ne každý, kdo se připojil k syrským rebelům je bojovník z " Al-Káidy ", jen velmi malý počet lidí se může zapojit do terorismu po jejich návratu do Evropy - řekl Zelin. - Nicméně, bylo by mylné se domnívat, že lidé, kteří byli v Sýrii vyškoleni k boji, nepředstavují potenciální hrozbu ".

Poukazuje na nedávno zveřejněnou studii norského akademika Thomase Hegghammera, která naznačuje, že teroristé se zahraničními zkušenostmi jsou mnohem nebezpečnější.


Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat