10. 4. 2013

Komise OSN: Libye i přes zákaz dodává zbraně do více než 12 zemí
  

Ve své zprávě Radě bezpečnosti OSN zvláštní komise potvrdila, že z Libye se vyváží různé typy zbraní do více než 12 zemí, a to i přes zákaz jejich exportu.

Komise uvedla, že po svržení režimu Muammara Kaddáfího v říjnu 2011, většina libyjských zbraní zůstává v rukou civilistů a ilegálních ozbrojených skupin, a dodává, že „absence účinného bezpečnostního systému je jednou z hlavních překážek pro ochranu zbraní a hraničních kontrol.“

Podle komise přitahuje dostupnost libyjských zbraní různé „nestátní síly“, které jsou zapojeny do konfliktu s vládami, a nyní extremistické skupiny postupně posilují svůj vliv v zemi.

„Za posledních 12 měsíců šíření zbraní z Libye pokračovalo děsivou rychlostí a vstoupilo na nová území: Západní Afrika, východní Středomoří a dokonce i Africký roh“, potvrdila komise. „Nedovolený obchod se zbraněmi ze země podporuje stávající konflikty v Africe a na východě Středozemního moře a doplňuje arzenály různých sil, včetně teroristických skupin.“

Komise dokázala, že dodávky libyjských zbraní pomohly separatistům, Tuaregům, zmocnit se území v severním Mali v roce 2012. Komise získala důkaz, že se různé druhy libyjského střeliva dovážejí do Somálska, kde islámská extrémistická skupina „Al-Shabab“ pokračuje v boji s vládou.

Také bylo zjištěno, že největší pravidelné dodávky libyjských zbraní jdou k ozbrojeným skupinám v Egyptě, Gáze a Sýrii.

Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat