27. 4. 2013

Proč první centrální bankéř na světe dostal trest smrti

Art Cashi, pracující u společnosti UBC, poukazuje na poslední „historické echo“, pocházející z newyorského Fedu. Je to fascinující příběh o prvním centrálním bankéři ze západu, který byl odsouzený k trestu smrti, protože tiskl příliš mnoho peněz.
  

S pomocí pasáže z nové knihy Neil Irwina „The Alechemists„, zde je shrnutí příběhu:

V roce 1656, švédský král Karel X. Gustav jmenoval v Lotyšsku narozeného podnikatele Johna Palmstrucha, aby pomohl modernizovat švédské finance.

V té době byly hlavní měnou státu obrovské měděné plechy, kterým se říkalo dalery.
Palmstruch je začal skladovat ve své nové instituci „Stockholms Banco“ a poskytoval svým zákazníkům účtenky – jednoduše potvrzení o vkladu.

Tento systém se stal mimořádně populárním a dalery se začali v bance hromadit. Následně začal Palmstruch poskytovat půjčky. Šest let to skvěle fungovalo, píše Irwing.

Když ale král Gustav zemřel, nová švédská vládnoucí strana vydala rozhodnutí o vydávání nových měděných plechů, které měly nižší hodnotu než ty předcházející.

Přirozeně, Švédové se začali domáhat svých starých dalerů, jejichž hodnota se náhle zvedla.

Ale Palmstruch půjčil příliš mnoho. Takže ho napadlo rychlé řešení: spustit tištění a to ještě
víc než by to někdo mohl odkoupit. Tak se mu znovu podařilo fungovat určitou dobu. Irwing říká, že tento systém se ukázal být v Evropě docela populární.

Ale množství papírových peněz, které zaplavily trh výrazně přesáhlo množství dalerů, které banka aktuálně držela. Jednoho dne přišel zákazník vybrat 10.000 dalerů.To se ale nemělo stát. Informace se rozšířila a začal run na banku.

Vláda panikařila, najmutím Palmstrucha začalo volání po půjčkách. Právě to bylo selhání, jak vypráví Irwing:

Podnikání, které se stalo závislým na neustálém půjčování se a financování z cizích fondů, ani nemohlo dopadnout jinak. Peníze, které byli až příliš lehko dostupné ještě dva roky zpět, se staly těžko dostupné a následoval hluboký hospodářský proces. bylo to první recese způsobená způsobem vzniku peněz.

Aby se království ze všeho dostalo, byl Palmstruch odsouzený k trestu smrti, ale později mu byl trest prominut.

Ale „Banco“ žilo dál, až se stalo první centrální bankou na západě, která se dnes jmenuje Riksbank. Palmstruchovi se dnes také přisuzuje vynalezení první papírové měny na západě
(zatímco v Číně tento systém fungoval už staletí)

Cashin žertuje, že tato událost naznačuje, že Ben Bernanke šel navštívit svého právníka. Ale nezapomeňme, že Palmstruch jen reagoval na fiskální politiku.

Tento příběh nám ukazuje, že většinu času se centrální banky snaží dělat to nejlepší v reakci na to, co ne-bankéři způsobují jejich národní ekonomice.


Zdroj : http://www.businessinsider.com


Překlad : http://www.vlastnihlavou.cz

  

Žádné komentáře:

Okomentovat