28. 4. 2013

Prvá pirátska strana sa dostala do parlamentu

Strany tzv. pirátskeho typu dosiahli tento víkend ďalší výrazný míľnik, keď sa prvej z nich, Pirátskej strane Islandu, podarilo dostať do národného parlamentu svojej krajiny.
  

Vo voľbách konaných v sobotu 27. apríla strana získala podľa zrejme už konečných ale zatiaľ oficiálne nevyhlásených výsledkov 5.1% hlasov, čo jej zabezpečilo tri poslanecké miesta v 63-člennom parlamente krajiny.

Volebná účasť v tejto malej krajine s 322 tisíc obyvateľmi a 238 tisíc registrovanými voličmi dosiahla 81.4%, Pirátska strana Islandu, Píratar, získala 9647 hlasov.

Strana bola založená len na konci novembra minulého roka poslankyňou Birgittou Jónsdóttirovou pôvodne zo strany The Movement, ktorá je známa spoluprácou s Wikileaks a ktorú kvôli tejto spolupráci kontroverzne vyšetrovali Spojené štáty americké a FBI.

Jediný významný úspech v celonárodných voľbách doteraz dosiahla len prvá strana pirátskeho typu, švédska Pirátska strana, ktorá v atmosfére odsúdenia zakladateľov The Pirate Bay a sprísnenia autorského zákona uspela vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009, získala 7.1% a má v EP dvoch europoslancov.

The Pirate Bay zrejme hral úlohu aj v aktuálnych voľbách na Islande, keď len dva dni pred voľbami vyhľadávač prešiel na islandskú doménu thepiratebay.is. Krok u časti populácie zrejme zvýšil preferencie Pirátskej strany, zároveň u inej časti populácie mohol mať aj opačný efekt a jeho celkový príspevok k volebnému výsledku je otázny.

Okrem Pirátskej strany Švédska a Pirátskej strany Islandu najväčšie úspechy dosahuje nemecká Pirátska strana, ktorá uspela už vo voľbách do parlamentov štyroch nemeckých štátov a v jednotlivých štátoch získala medzi 7.4% až 8.9% hlasov.

V októbri minulého roka sa síce do Senátu Parlamentu Českej republiky dostal aj kandidát Libor Michálek podporovaný koalíciou troch strán vrátane Českej pirátskej strany. Michálek ale nebol členom žiadnej strany, vo volebnom programe nemal žiadny z hlavných špecifických bodov programu pirátskych strán a vo voľbách do českého Senátu sa nehlasuje za strany ale za jednotlivých kandidátov na senátorov. Michálkov post senátora tak neznamená, že vo voľbách sa do Senátu ČR dostala Česká pirátska strana.

Spoločnými prvkami programu a cieľov strán pirátskeho typu sú reforma autorského a patentového práva ale tiež zlepšenie kontroly nad používaním osobných údajov, transparentnosť vládnutia, ochranu ľudských práv v prostredí Internetu a celkovo pri súčasnej úrovni automatizovaného spracovávania dát.

Zdroj : http://www.dsl.sk


  

Žádné komentáře:

Okomentovat