29. 4. 2013

Sýrie by se chtěla v budoucnu připojit do SCO a BRICS

Sýrie by chtěla v budoucnu vstoupit do mezinárodních organizací, např. Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) a BRICS, řekl v sobotu syrský ministr informací během setkání s náměstkem předsedy Rady federace RF, Ilyasem Umakhanovem, hlásí RIA Novosti.
  

„Opravdu se chceme jednoho dne stát členy takových organizací, jako je SCO a BRICS“, řekl ministr.

Dále řekl, že Sýrie by ráda viděla Ruskou federaci jako jednoho z hlavních aktérů v rekonstrukci země po krizi.

Návrh je pro Rusko velmi atraktivní, kvůli geopolitické poloze Sýrie, protože mu to dovolí kontrolovat všechny obchodní a komoditní toky procházející regionem a také zvýšit svoji vojenskou přítomnost ve Středozemním moři.

Toto prohlášení bylo učiněno s ohledem na to, že Rusko projeví zájem o tuto nabídku a pomůže syrské vládě zabránit vojenskému zásahu západních a atlantických skupin, což je docela pravděpodobné, kvůli zvýšené agresivní rétorice spojené s chemickými zbraněmi, které údajně používá syrská vláda v boji s ozbrojenými teroristy.

Ozbrojený konflikt v Sýrii mezi vládou a opozicí pokračuje od března 2011. Podle OSN, za tu dobu v zemi bylo zabito asi 70 000 lidí. Syrské orgány tvrdí, že čelí organizované činnosti dobře vyzbrojených a vyškolených místních milic a žoldáků ze zahraničí.

Podle závěrečného prohlášení summitu BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika), který se konal v březnu v jihoafrickém Durbanu, představitelé zúčastněných zemí potvrdili zamítnutí jakékoli další militarizace syrského konfliktu.

Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS, angl. SCO, rus. ШОС) je mezivládní organizace založená 14. června 2001 těmito státy: Čínská lidová republika, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán. Pozorovatelské země jsou: Mongolsko, Indie, Írán a Pákistán. V současné době usiluje o připojení k této organizaci Mongolsko. Členské země zabírají téměř 30 000 000 kilometrů čtverečních (tři pětiny velikosti Eurasie), na kterých žije přibližně 1 455 000 000 obyvatel. Navíc jsou v této organizaci dvě světové mocnosti a navíc na území Šanghajské organizace je více zdrojů ropy a zemního plynu než kontrolují země OPEC. Díky tomuto se stává tato organizace stále silnější.

Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS) zajišťuje regionální bezpečnost, brání se před Islámským terorismem, ale také podporuje ekonomickou spolupráci. Na posledním summitu v říjnu 2005 v Moskvě bylo mimo jiné projednáno propojení bankovních ústavů členských států. Ruská Federace i Čína mají snahu aktivizovat v rámci ŠOS také vojenskou spolupráci. Důkazem je letní rusko-čínské vojenské cvičení v rámci ŠOS. Organizace však získává na silný popud Číny i roli v oblasti rozvoje ekonomické spolupráce mezi členskými zeměmi. Jednací řečí ŠOS je ruština a čínština.

Připomeňme si, že dnešní svět je tvořen bipolárním způsobem, kde jedním pólem je NATO v čele se Spojenými státy, a druhým Rusko, Čína a všichni spojenci z organizací jako jsou BRICS, SCO, Eurasijský svaz a Celní unie. Nyní pozorujeme na Blízkém východě válku o vliv. Momentálně rusko-čínský blok v této válce vede, to je vidět na situaci v Sýrii, kde vládní armáda vyhrává válku s povstalci a na ruském diplomatickém vítězství v bitvě o Egypt.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat