8. 4. 2013

Syrská armáda převzala kontrolu nad okolím Damašku, povstalci dostali ultimátum

Syrská armáda v posledních 48 hodinách provedla rozsáhlou operaci na předměstí Damašku. Podle dnešních zpráv z vojenského velení celý region Východní Guta v okruhu 50 km od města je pod kontrolou vojsk.
  

"Ozbrojené síly s pomocí obyvatel obklíčily do pevných kleští všechny ozbrojené skupiny v severních a východních oblastech", jak je uvedeno ve zprávě. Rebelům bylo předloženo ultimatum aby "dobrovolně složili zbraně, zastavili krveprolití a vrátili se do svých domovů."

Podle novin "Al-Watan", na mobilní telefony v oblastech, kde jsou ozbrojené skupiny - v Adre, Duma, Haraszti, Mlikh, Dzhubare, stejně jako i ve vzdálených od Damašku - Yabrude a Zabadani, chodí zprávy o zbytečností dalšího odporu. "Ti, kdo odmítnou se vzdát, budou zničení. Syrská armáda postupuje", varuje vzkaz. Podobné zprávy dostávají teroristé i v oblastech Khan el-Sheikh a Muadamii jižně od města.

Podle novin "Al-Watan" začala totální čistka vesnic od mezinárodního letiště v Damašku až k městu Doumeira na jiho-západě. Jsou odříznuté všechny místní komunikace, po kterých rebelové dostávají zbraně a přesouvají posily z Jordánska a Turecka. Ve zprávě zbrojených sil SAR se uvádí, že "dobře naplánovaná taktická operace bude pokračovat až do vyhnání ozbrojených gangů z okolí Damašku a obnovení bezpečnosti."

Podle zpravodajské agentury Suriya al-Ain, v hlavním městě v předvečer teroristé odpálili bombu v autě v oblasti Abbasids. Byl zabit jeden civilista, několik lidí bylo zraněno.

Nejméně 10 lidí bylo zabito dnes při výbuchu bomby v autě v centru syrského hlavního města Damašku, hlásí Associated Press.

Důležitého vojenského úspěchu dosáhly syrské jednotky, postupující z jižního křídla k povstalcům v Aleppu ( 340 km severně od Damašku ). Jak hlásí televizní kanál "Al-Mayadin", v neděli, po mnoha dnech bojů bylo osvobozeno město Aziz. To se nachází na strategické výšce v oblasti dálnice na mezinárodní letiště severně od hlavního města. V jejím okolí jihovýchodně od města se také nachází vojenské letiště Neirab.

Jak bylo vysvětleno syrským vojenským analytikem, generálem ve výslužbě Yahyou Suleimanem, prováděna operace je určená k ochraně přístupových cest na letiště a k hlavní letecké základně. Podle kanálu "Al-Mayadin" rebelové byli odsunuti z oblasti, ale pořád zachovávají pozice na jihovýchodním okraji Aleppa v čtvrtích Sheikh Said a Marja ( 4 km od centra města ), kde stále pokračují boje.

V Homsu ( 165 km severně od Damašku ) jak hlásí kanál "al Mayadin", armádní zvláštní jednotky obklíčily a rozdělily dvě sousední čtvrtí - Jurat El Shiyah a Khalid, které jsou pod kontrolou militantů. Podle generála Suleimana, tahle rána přibližuje čas, kdy bude Homs prohlášen "městem svobodným od teroristů."

Pod Latakii v severozápadní Sýrii, vojáci zničili stanoviště ozbrojené extremistické skupiny "Dzhebhat an Nusra." Podle agentura SANA, " byly zničeny vojenská vozidla rebelů a v jejich řadách jsou velké ztráty." Mezi teroristy jsou saudští a libyjští žoldnéři. Jejich počet není uveden.

Zdroj : http://www.itar-tass.com 


  

1 komentář:

  1. Amici nově přicházejí na pomoc islamistům s přístroji pro noční vidění, přilbami a neprůstřelnými vestami. Katar se stará o nábory žoldáků a odměny za zabité. Totéž Saudská arábie, která je cvičí a vyzbrojuje.

    OdpovědětVymazat