4. 4. 2013

Turecko začalo v tichosti dovážet do Íránu zlato

Írán a Turecko obnovují obchodování ve zlatě, kterým Turecko plánuje platit za íránský zemní plyn, uzavírají dohodu na $ 120 milionů a tím obcházejí tvrdé americké sankce proti jadernému programu Teheránu, hlásí "Věstník Kavkazu."
  

V únoru Turecko vyvezlo do Íránu zlato za téměř 120 milionu dolaru poté co byl v lednu vyhlášen moratorium, hlásí Reuters.

Data z Tureckého statistického úřadu ukazují, že Ankara do Teheránu v lednu zlato neprodávala, neboť banky a obchodníci byli pod tlakem z amerických sankcí.

Připomeňme si, že 6. února 2013 americké ministerstvo financí oznámilo o nových sankcích proti ziskům z Íránské ropy. Sankce mají Íránu zakázat přístup k příjmům z exportu ropy.

"Kvůli sankcím nikdo nechce přitahovat pozornost. Tohle může být důvodem, proč se export do Íránu v lednu zastavil"- řekl jeden z obchodníků se zlatem v Istanbulu, který raději zůstal v anonymitě.

"Nicméně obchodování s Íránem pokračuje. Převody budou fungovat vždycky. Vezmeme-li v úvahu roční čísla můžeme říci, že export do Íránu v únoru, byl velmi nízký, takže by to nemělo způsobit žádné problémy, " - dodal s odkazem na televizní kanál Press TV.

Dne 4.1.2013 se ministr hospodářství Zafer Caglayan vyslovil proti tlaku EU na Turecko kvůli ukončení obchodování se zlatem s Íránem a uvedl, že požadavky Evropy narazí na "hluché uši."

Turecký ministr pro energetiku Taner Yildiz uvedl dne 26.prosince 2012, že Turecko bude pokračovat v nákupu zemního plynu z Íránu i přes západní sankce vůči Íránu.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat