18. 4. 2013

USA vytvoří novou armádu proti Sýrii a připravují útok na Damašek

Namísto dynamických událostí z konce roku 2012 do Sýrie přišel napjatý klid, který podle všeho by mohl být předzvěstí "velké bouře."




  

Dvouleté pokusy svrhnout legitimní vládu Syrské arabské republiky militantním křídlem "arabského jara" byly vyčerpané a nepřinesly očekávaný výsledek. Nasycení opozice aktivními členy "Al-Káidy" a dalších radikálních islámských skupin teroristického křídla překročilo všechny meze. Opožděné uvědomění jdoucí od nich hrozby nakonec vedlo ke snížení dodávek zbraní opozičním skupinám a selhání plánů pro jejich vyzbrojení moderními protiletadlovými a protitankovými prostředky.

Syrská armáda stále drží ve svých rukou strategickou iniciativu a systematicky realizuje přeskupování pro způsobení koncentrovaných úderu na militanty ve vzdálených částech Sýrie.

V médiích, bitevní scény konfrontace armády a cizích žoldáků nahradily nekonečné zprávy o teroristických útocích v syrských městech.

Za těmito poměrně "rutinními" událostmi se ztratí celkové pochopení procesů, odehrávajících se jak v samotné Sýrii tak i kolem ní. A soudě podle probíhajícího diplomatického úsilí Spojených států, o změnu situace v této zemi, je snadné odhadnout, že se vlastně něco děje.

Podle známého ruského přísloví: "jehlu v sáčku neutajíš", špička této "jehly", jak se zdá, se konečně objevila ve video zprávě o přípravě armády nové Sýrie v Jordánsku, která po svržení Bašára al-Asada by měla převzít kontrolu nad situací v zemi.

Cvičí ji samozřejmě, bývalí američtí vojáci (některé z nich pracovali pro nechvalně známou společnost Blackwater), kteří mají rozsáhlé zkušenosti v oblasti vedení bojů na Středním východě. Soudě podle snímků videozáznamu je opozice vyzbrojená a vybavená podle amerického modelu.

Systém školení s největší pravděpodobností, je taky vyvíjen Američany a ve vztahu k četě je určen na dobu ne méně než dva měsíce, příslušný výcvik praporu pak trvá nejméně 3,5 až 4 měsíce. Důraz na školení, opět soudě podle videozáznamu, je kladen na boj ve městě. Je těžké říci, kolik takových táborů je roztroušeno po celém Blízkém východě, ale průměrná kapacita každého z nich pravděpodobné nepřesahuje 300 až 400 studentů najednou, tj. velikost praporu.

V čem spočívá logika tohoto kroku? Příprava nové fáze války v Sýrii? Nebo zahraniční sponzoři si myslí, že takovým jednoduchým způsobem mohou zabránit v přístupu zbraní a peněz arabským teroristickým skupinám?

Samozřejmě, že vznik samostatných zločineckých gangů regulérních vojenských útvarů, určitě změní obrázek teroristické "Svobodné syrské armády" a ovlivní veřejné mínění v zemích poskytujících zbraně a finanční podporu opozici ve prospěch úsilí, jenž už bylo vykonané.

Kolik těchto praporů se musí vycvičit pro dosažení zásadního průlomu ve vojenské situaci ve prospěch opozice? Pět, deset, patnáct?

Syrská armáda na rok 2012 čítá 160.000 lidí, a události v Darayya ukazují ve velkém měřítku zapojení do vojenských operaci proti opozici i civilního obyvatelstva země, unaveného přežíváním v podmínkách permanentní války a prosperující lhostejnosti k lidským hodnotám.

Je snadné se domnívat, že nové prapory opozice vytvořené, vytrénované a vybavené americkými standardy, jsou potřebné pro jiné účely. Například k účasti v útoku na Damašek. Právě k účasti a ne k dobytí, protože jejich samostatné síly jsou až příliš malé a nemají zkušenosti s účastí v bojových operacích v rámci jedné jednotky, a tak jsou předem odsouzeni k těžkým ztrátám v počáteční fázi střetnutí.

Pro tyto účely mohou být prapory opozice připravené již v blízké budoucnosti. Kdo bude moci na záběrech z dálky přesně určit, kdo je Syrský rebel, vybavený veškerým americkým vybavením, a kdo je skutečný americký voják na pozadí těchto živých dekorací? Videozáznamy z místa bojů budou ukazovat "obratnou a úspěšnou činnost jednotek nové syrské armády", a hlavní účastníci událostí budou mezitím jednoduše odvádět nejdůležitější práci - koordinovat útoky přesných zbrani, ničit systém protivzdušné obrany, ničit syrské letectvo a obrněná vozidla, a přímo v první linii koordinovat činnost opozičních sil.

Času na svržení Asada není mnoho. Není čas i na kontrolu nad klíčovými oblastmi země. Dobytí hlavního města by pomohlo radikálně změnit rovnováhu sil a dohnat ztracený čas.

Pokud je tento předpoklad správný, brzy můžeme byt svědky klíčové fáze boje o Sýrii, nebo spíše o její srdce - Damašek. A pokud Sýrie tentokrát ustojí, pak existuje šance, že důsledky občanské války v této zemi přestanou být potenciální hrozbou pro národní zájmy Ruska. Budeme doufat, že Sýrie ustojí : v posledních dvou letech "velkého zmatku" občané této země už udělali vědomou volbu své budoucnosti.

 Video k tématu zde : 





 Zdroj : http://ostkraft.ru/


  

Žádné komentáře:

Okomentovat