3. 4. 2013

Včely v USA vymírají rekordním tempem
  

Američtí vědci tvrdí, že rok 2012 byl pro včelařství nejhorším rokem v celé historii. Podle expertních odhadů se populace včel v zemi snížila o 50%. Odborníci stále nemůžou pochopit, co je problémem tak masivního vymírání užitečného hmyzu.

Podle statistik v roce 2005, včelaři po zimních mrazech ztratili 5-10% jejich včelstev. Nyní jsou farmáři zbaveni více než poloviny včelařství produkujících med. Vědci v USA popsali tento proces jako "zhroucení včelstev." Přitom nejen v Americe, ale i v Evropě se v posledních deseti letech vytvořil "včelí problém."

Zatím není známo, co snižuje včelí populaci po celém světě. Řada odborníků věří, že hmyz ovlivňuje záření z mobilních věží, jiní spojují masové vymírání včel s použitím pesticidů v zemědělství.

Jedy proti škůdcům ovlivňují užitečný hmyz tím, že poškodí jejich nervový systém. Nedávná studie Komise pro kontrolu bezpečnosti potravin v EU (EFSA) potvrdila, že příčinou smrti včel v Evropě, je použití hnojiv třídy neonikotinoidů.

Experti říkají, že nízký počet včel ve světě by mohl zvýšit již nastartovanou potravinovou krizi. Většina plodin jsou opylované právě včelami a ne jiným hmyzem.

Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat