12. 4. 2013

Z Mali se může stát nový Afghánistán

Francouzská vojenská operace v Mali otevřela další frontu, tzv. globální války proti terorismu. Zatímco Paříž plánuje do konce roku 2013 stáhnout většinu svých vojsk z Mali, existují vážné pochybnosti o tom, že tuto protiteroristickou operaci se podaří rychle ukončit. Podívejme se na to, co už bylo učiněno a jak.
  


Vojenská kampaň začala s operacemi ve vzduchu a letectví zůstává jednou z jejích nejdůležitějších složek. Prvními do boje proti islamistům vstoupily letouny z francouzské vojenské základny v Čadu. Podpora vrtulníků byla provedena z jiné základny v Burkina Faso. Část letadel byla později přestěhovaná do hlavního města Mali, a poté se připojily i další základny v Pobřeží slonoviny a Nigeru. Tady však vzniká otázka tankování. Například bojová mise z Čadu trvá 7-8 hodin, přitom letadla vyžadují až 5 tankování ve vzduchu.

V této fázi se připojují USA a Německo. Přitom pokud Němci letí ze Senegalu, americká letadla letí až ze Španělska. Celkově je to docela složité schéma. Když mluvíme o pozemní operaci, tak se v podstatě francouzská vojska zapojila do boje sama. Malijská armáda je stále demoralizovaná, pokud 4 500 vojáků lze nazvat armádou. Jedinou podporou pro Francouze je nečekaně 2 000 vojáků z Čadu. Pokud jde o Západ, tak se nikdo zvláště nehrne posílat své vojáky do Mali. Velká Británie zatím pouze zvažuje vyslání školicího trenéra pro výcvik vojáků.

Francouzům se podařilo vyhnat islamisty na sever země, ale boje stále pokračuji v horách a řada útoků sebevražedných atentátníků v několika městech znovu ukázala, že islamisté se zatím nechystají složit zbraně. Situace se začíná podobat Afghánistánu, kde se v noci z obyčejných občanů stávají teroristé. V posledních několika dnech francouzští vojáci prohledávali údolí severně od města Gao. Předpokládalo se, že pravě tam se skrývala větší část ozbrojenců, ale otázkou je, co bude dál.

Pokud se podíváte na sousední země, tak hranice mezi nimi jsou jen stěží dobře chráněné a nepředstavují vážný problém pro pohyb ozbrojenců. Také rostou obavy, že Západní Sahara, která se nachází v těsné blízkosti by se mohla stát novým teroristickým centrem a v současné době není jasné, kdo bude řešit tento problém. Když většina francouzských vojáků odejde z Mali, pro těch 1 000, kteří zůstanou, bude rovnováha sil úplně jiná. V OSN diskutují o vytvoření nějaké druhé útočné síly, ale zatím jsou to pouze nápady, ovšem čas se krátí.

Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat