30. 5. 2013

Asad: Sýrie obdržela první dodávku ruských protiletadlových raket S-300

Syrský prezident Bašár al-Asad v rozhovoru pro libanonskou televizi řekl, že Sýrie již obdržela první dodávku systémů protivzdušné obrany S-300.
  

"Sýrie obdržela první dodávku ruských protiletadlových raket systému S-300. Zbylé rakety dorazí brzo."Tohle uvedl prezident 30. května.

Asad na toto téma poskytl rozhovor pro libanonskou televizní stanici Al-Manar. Stanice je úzce spojena s hnutím "Hizballáh" - spojencem Assadové vlády, tvrdí libanonské noviny.

"Nemohu ani potvrdit, ani popřít informace o tom, v jaké fázi jsou nyní tyto dodávky. Mohu jen říci, že se jich nevzdáváme. Chápeme obavy a signály, které jsou k nám posílány na toto téma z různých hlavních měst", řekl prezident televizní stanici. "Nemáme důvod přehodnocovat svou pozici v této oblasti."

Syrský vůdce také řekl, že jeho země učinila "politické rozhodnutí podílet se na mírové konferenci "Ženeva - 2". "Neočekáváme od ní důležitých rozhodnutí," - řekl Bashar al-Assad. Konference se bude konat ve švýcarském městě na konci června.

V rozhovoru Bašár Asad také kritizoval Turecko, Saúdskou Arábii a Katar za pomoc rebelům a prohlásil, že s jejich pomocí do Sýrie proniklo 100 tisíc zahraničních žoldáků.

Plná verze tohoto rozhovoru bude vysílaná ve čtvrtek 30. května.

Téma dodávek protiletadlových raketových systému S-300 již dlouho vyvolává polemiku v mezinárodním společenství. 28.května Země EU se rozhodly neprodlužovat zbrojní embargo vůči Sýrii. Ruské ministerstvo zahraničí řeklo, že dodávky systémů protiletadlové obrany do zóny konfliktu budou pokračovat podle dřívějších smluv. Současně izraelský premiér Benjamin Netanjahu dokonce zakázal jeho armádě vyslovovat slova "protiletadlový raketový systém."

Zdroj : http://russian.rt.com


  

2 komentáře:

  1. Proč to Assad tak hloupě vytrubuje do světa, zatímco měla proběhnout tichá instalace? Židi se jen tak něčeho nebojej, mají solidní dějinnou školu.
    r.m.

    OdpovědětVymazat
  2. Hlavně to Moskva dementovala, nebude to dřív než v polovině příštího roku protože ještě probíhá doškolování syrské obsluhy a dodělávky. Buď tady něco nezafungovalo dobře v komunikaci, nebo je Asad v úzkých a nebo naopak všechno zafungovalo a mělo to tak být .. Že to oznámil a Moskva dementovala je taky možná vzkaz.

    OdpovědětVymazat