6. 5. 2013

Byl vytvořen nejmenší létající prototyp robotického hmyzu na světě

Vědci z Harvardu se pochlubili úspěšným testem robotického hmyzu s názvem RoboBee.
  

Dvakrát menší než kancelářská sponka, vážící méně než desetinu gramu, miniaturní robot vyskočil několik centimetrů, na chvilku se zastavil a mával křehkými křídly, a pak se vydal po naplánované vzdušné trase.

Práce na RoboBee trvala asi deset let. Robot získal „tělo“ z uhlíkových vláken a hbitá křídla, která dokážou vykonat 120 mávnutí za sekundu. Každé křídlo je samostatně řízeno v reálném čase, a zvláštní systém kontroly monitoruje adaptaci na změny v proudění vzduchu pro získání stabilního letu.„Snažil jsem se provést takový let už 12 let“, říká vůdce projektu Robert J. Wood. „Stalo se to možným jen díky nedávnému průlomu mých kolegů v oblasti designu a materiálů použitých v projektu.“

Další testování robota bude intenzivnější a rozmanitější, slibuje Wood. Podle něj bude mít takový robot desítky užitečných uplatnění, včetně opylování rostlin, sledování stavu životního prostředí a záchranných operací.

Doufejme, že se tento robotický hmyz nenaučí sát krev nebo diskrétně vstřikovat injekce pod kůži zdravých lidí.

Maličké drony, které jsou příliš malé na to, aby se daly vystopovat moderním radarem nebo optickým nástrojem pro sledování se aktivně vyvíjí pro vojenské a špionážní účely.

Teď je v každém případě největší slabinou tohoto projektu, stejně jako i jiných podobných, neexistence baterie, dostatečné pro více či méně trvalý provoz.
Zdroj : http://telegrafist.org


Související :

Monsanto vyvine vlastní robotické včely


  

Žádné komentáře:

Okomentovat