6. 6. 2013

5 faktů, které byste měli vědět o ruském protiletadlovém systému S-300
  

Schopnosti systému S-300 

Systém S-300 je schopen zasáhnout letadla a rakety v okruhu od 5 do 150 km. To znamená, že zařízení, které bude umístěné v Damašku, bude moci odrazit útoky nejen v rámci vzdušného prostoru Sýrie, ale také v rámci celého území Izraele.

Rakety jsou schopné zasáhnout více cílů ve výšce od 10 m do 27 tisíc metrů.

S-300 je raketový systém typu "země-vzduch", který může sestřelit jakékoliv moderní bojové letadlo nebo raketu, včetně řízených střel. Zařízení je srovnatelné s americkým systémem "Patriot". Sýrie již používá mnoho ruských raket, ale S-300 je nejvyspělejší ze všech.

Na kolik ovlivní systém rozhodnutí o zřízení bezpilotní zóny nad Sýrií?

Použití S-300 zkomplikuje realizaci všech takovýchto opatření v Sýrii. Stejně tak to ovlivní i možnost Izraele nadále provádět letecké údery proti Sýrii, aby se zabránilo zásobování zbraněmi z Damašku k Hizballáhu.

Kdy Rusko začne dodávky S-300 do Sýrie?

Datum začátku dodávek S-300 do Sýrie není ještě určen, i když Moskva a Damašek podepsaly smlouvu ještě v březnu 2011, tj. rok předtím než v Sýrii začaly nepokoje.

Dne 30. května syrský prezident Bašár al-Assad nepřímo řekl, že systémy jsou již na cestě do Damašku. Nicméně, představitelé ruského ministerstva obrany popřeli tyto zprávy. Anonymní zdroj v ruském ministerstvu obrany řekl deníku "Kommersant", že dodávky začnou nejdřív na jaře roku 2014.

Rusko odmítlo oficiální prohlášení, pokud jde o načasování dodávek. "Jediné co mohu říct je, že nebudeme odstupovat od smlouvy," - řekl náměstek ministra zahraničních věcí Ruska Sergej Ryabkov.

Poznámka překladatele :

Kontrakt na dodávku ruských protiletadlových raketových systémů S-300 zatím nebyl realizován. Prohlásil to na tiskové konferenci po summitu EU-Rusko v Jekatěrinburgu ruský prezident Vladimír Putin.

Komplexy S-300 zatím nedisponuje syrská armáda, právě tohle asi myslel Putin. Tohle prohlášení bylo učiněno tak, aby se neuspěchaly události a aby měl eso v rukávu v podobě S-300 do konference v Ženevě. Mezitím není vyloučené, že S-300 jsou jíž v Tartusu nebo na lodích, které hlídkují ve Středozemním moři nebo v přístavu Černomořské flotily


Existuje nějaký důvod se domnívat, že Rusko, když mluví o dodávkách S-300 do Sýrie, jen blafuje?

Dodávka raket do Sýrie s sebou nese značná rizika pro Moskvu, protože pro údržbu zařízení bude Rusko muset do Sýrie poslat svůj tým, který bude ze začátku radit a školit místní tým. Tohle je pro Rusko běžnou praxi. Nicméně, když najednou někdo se rozhodne zničit zařízení, pak obětmi útoku můžou být ruští vojáci. Smrt ruských vojáku by mohla vést ke konfliktu supervelmocí.

Izrael, který je spojencem USA, jíž pohrozil zničit zařízení hned po uvedení do bojeschopnosti

Podle odborníků, přísliby dodávek raket slibují Moskvě mnohem více bonusů, než skutečné dodávky. V případě, že by k dodávkám skutečně došlo, nemělo by to velmi dobré následky. Málokdo chce eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy.

Byli by schopné cizí vojáci neutralizovat S-300 v případě potřeby?

Jedním ze způsobu, jak obejít systém protivzdušné obrany, je pokusit se zničit jeho elektroniku, nežli provádět čelní útok. Nicméně v případě S-300 nemůžeme s jistotou říci, jestli je to možné, nebo ne.

V armádě je hackování elektronických systémů ( tzv. spoofing - získání přístupu k ovládání zařízení prostřednictvím přenosu obdobného signálu http://en.wikipedia.org/wiki/Spoofing_attack ) se používá poměrně často. Ale nesmíme zapomenout, že S-300 je neuvěřitelně složitý systém. Takže jen málokdo na Západě, v Izraeli a Turecku je schopen neutralizovat elektronické systémy S-300 pouze na dálku bez fyzického zachycení radaru.

Aktualizace: Na internetových stránkách CNN s odvoláním na zaměstnance Pentagonu, který si přál zůstat v anonymitě, se objevila zpráva, že 3 ruské výsadkové lodě možná vezou ve východním Středomoří komponenty S-300 do Sýrie. http://inotv.rt.comhttp://edition.cnn.com

Zdroj : http://www.rferl.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat