18. 6. 2013

Americké tajné služby se pokoušely o odposlech telefonu Dmitrije Medveděva

Americké a britské tajné služby špehovaly Dmitrije Medveděva během summitu G20 v Londýně v roce 2009. Prozradil to bývalý příslušník CIA a Národní bezpečnostní agentury Edward Snowden.
  

Tajné služby se zejména snažily zachytit signál satelitního telefonu, který používal tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv. Sledovaly také jiné hosty fóra, byly zřízeny speciální internetové kavárny, jejichž počítače byly plné špiónských programů. S jejich pomocí získali agenti americké a britské rozvědky přístup ke korespondenci a heslům účastníků summitu. Ale nehledě na skandální povahu této zprávy, není na tom nic nečekaného. Situaci komentuje veterán Služby zahraniční rozvědky Lev Korolkov:

-Je to normální činnost všech světových tajných služeb, které prostě nutně potřebují vědět tajemství těch, které označují za partnery, nepřátele nebo jinak, není v tom žádný rozdíl. Každý stát, který má dobré tajné služby, usiluje o získání podobných tajemství, což umožňuje vypracovat vlastní zahraničněpolitický postoj, vlastní zahraničněpolitický kurs.

Informaci o tom, jak se američtí agenti pokoušeli odposlechnout telefon Dmitrije Medveděva, uveřejnil list The Guardian těsně před zahájením summitu G8 v Severním Irsku. Avšak experti říkají, že to nemá ovlivnit pořad jednání Vladimira Putina a Baracka Obamy v rámci fóru, stejně jako celkový stav rusko-amerických vztahů.

Zpráva o činnosti amerických a britských tajných služeb během londýnského summitu se dostala do tisku díky bývalému příslušníku Národní bezpečnostní agentury Edwardu Snowdenovi. Minulý týden již zveřejnil informaci o tom, jak CIA a Agentura špehují americké občany. Šlo o telefonáty a sociální sítě a rovněž osobní korespondenci. Ve svých nových odhaleních hovořil Snowden nejen o práci Agentury během summitu G20, ale také prohlásil, že ze svého počítače v práci mohl sledovat každého občana USA včetně prezidenta. Toto jeho prohlášení již ale vyvrátil šéf aparátu Bílého domu Dennis McDonough.

Zdroj : Hlas Ruska


  

Žádné komentáře:

Okomentovat