26. 6. 2013

Čína představila nejrychlejší superpočítač na světě

Čínský počítač Tianhe-2 porazil dosavadní nejlepší superpočítač z USA.

  

Superpočítač Tianhe-2 je složen z více než tří milionů procesorových jader (3,12 mil.).

V systému jsou zkombinovány čipy od Intelu Ivy Bridge a Xeon Phi s celkovým výkonem 33,86 petaflop. Při náročných výpočtech tak za každou vteřinu uskuteční systém více než 33 tisíc kalkulací.

Ve srovnání s dosavadním držitelem prvenství superpočítačem Titan má Tianhe-2 téměř dvojnásobný výkon. Většinu komponentů si přitom Číňané vytvořili doma, pouze procesorová technologie je od společnosti Intel.

Superpočítač

Superpočítač je všeobecné označení pro velmi výkonný počítač, v poslední době též pro počítačový cluster (spojení mnoha počítačů dohromady) nebo počítačový systém. Hranice pro označení superpočítač není přesně daná. V některých pramenech se hovoří o minimálně desetinásobně vyšším výkonu oproti běžně dostupným počítačům. Superpočítače jsou používány pro složité výpočetní úlohy, např. výzkum genomu, fyzikální modelování (např. modelování jaderných výbuchů, předpovídání počasí), kryptoanalýzu apod. Pro některé úlohy se vytvářejí specializované superpočítače. Mnoho superpočítačů nebylo postavených, aby uspokojovaly potřeby vědecké komunity, ale pro řešení konkrétní úlohy. Například:

Deep Blue – vytvořen pro hraní šachů, jako první stroj porazil v této hře člověka (Garryho Kasparova)

GRAPE – vytvořený pro úlohy astrofyziky a molekulární dynamiky

Deep Crack – vytvořený na prolomení šifry DES


Doplňující informace: 

Nejrychlejším superpočítačem na světě se stal již dříve představený Tianhe-2 s maximálním výkonem neskutečných 54 biliard matematických výpočtů za sekundu (54,9 petaflopsů). Jeho stálý výkon se pohybuje okolo 33,9 biliard matematických výpočtů za sekundu. Vyplývá to z nového žebříčku nejvýkonnějších mašin TOP500, který byl 17. června zveřejněn na 41. mezinárodní konferenci superpočítačů v německém Lipsku. Ve srovnání s první generací Tianhe-1 se superpočítači Tianhe-2 podařilo značně zlepšit svůj výkon, energetickou účinnosti, použitelnost i spolehlivost. Dále si poslechněte podrobnější zprávy.

Zveřejnění seznamu pěti set nejvýkonnějších superpočítačů světa je jako olympijské hry mezi superpočítači. Seznam vytvořila německá Mannheim Univerzita ve spolupráci s americkou Tennessee Univerzitou. Aktualizován je každého půl roku. Na Mezinárodní konferenci superpočítačů roku 2013 byl nejrychlejším superpočítačem na světě jmenován Tianhe-2, který vyrobila čínská univerzita vědy a techniky pro národní obranu. V roce 2010 byl šampiónem jeho předchozí generace Tianhe-1.

V současnosti superpočítače čím dále tím více ovlivňují životy obyčejných lidí. Tianhe-2, který se rozkládá na ploše 720 čtverečních metrů dosáhl maximálního výkonu neskutečných 54 biliard matematických výpočtů za sekundu (54,9 petaflopsů). Jeho trvalý výkon se pohybuje okolo 33,9 biliard matematických výpočtů za sekundu. Tianhe-2 je téměř dvakrát rychlejší než americký Titan, bývalý nejrychlejší počítač na světě.
Zdroje: http://www.info.sk , http://cs.wikipedia.org , http://czech.cri.cn


  

1 komentář:

  1. Na tom už si asi Blooda nezahrajeme. :D

    http://www.486games.net/game.php?id=138

    OdpovědětVymazat