20. 6. 2013

EU a USA mají jednat o zóně volného obchodu

USA a Evropská unie oznámily o zahájení jednání o vytvoření transatlantické zóny volného obchodu. Podle mínění expertů sleduje tento projekt spíš politické než ekonomické cíle.
  

Jednání o vytvoření této zóny mají být zahájena v červenci. Sdělil to prezident Barack Obama v Lough Erne na společné tiskové konferenci s předsedou Eurokomise José Manuelem Barrosem a britským premiérem Davidem Cameronem. Politici projevili nadšení a předseda Eurokomise dokonce prohlásil, že zóna volného obchodu umožní radikálně změnit světovou ekonomickou situaci.

Experti ale odhadují perspektivy zdrženlivěji. Politiky nehýbá očekávání dlouhodobých ekonomických výhod, ale naděje na politická dividenda, míní expert z ruského Ústavu světové ekonomiky Sergej Afoncev:

-Pro Evropany je to polticky výhodný tah z hlediska nalezení nových trhů v nynější obtížné ekonomické situaci v Evropě. Pro americké vedení je to jistý politický průlom na zahraniční frontě, který má ukázat úspěšnost nynější americké vlády.

Dokonce po dosažení dohody, což se podle Afonceva nestane dřív než za 5 let, nedá se očekávat vážný růst dvoustranného obchodu, protože dnes nemají USA a EU mezi sebou žádné velké obchodní překážky. A četné otázky týkající se ochrany intelektuálního majetku anebo zájmů investorů byly harmonizovány v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Avšak i o zbývajících sporných bodech se nebude snadné dohodnout. USA a EU mají dost „choulostivých“ odvětví, například zemědělství, která se do zóny volného obchodu nejspíš nedostanou. Ne náhodou přiznal Barack Obama na tiskové konferenci, že „dosažení konečného cíle nebude snadné.“

Politolog Boris Kagarlickij má za to, že hlavní problém nespočívá v technických potížích:

-Podobné zóny jsou vlastně zónami volného šíření krizových jevů. Podobá se to tomu, kdyby během epidemie nebyly nakažené zóny dány do karantény, ale maximálně otevřeny a spojovány s jinými, dosud nenakaženými.

Experti nicméně přiznali, že budoucnost světové ekonomiky patří mezistátním aliancím. Aspoň proto, že mnohé státy prostě nemají příslušné trhy, které by se mohly rozvíjet samostatně. Avšak vytvoření podobných aliancí bez reformy světové ekonomické soustavy může vést k tomu, že z těchto společných projektů nebudou těžit státy a národy, ale nadnárodní kapitál, který tak získá nové možnosti pro volný pohyb.

Zdroj: Hlas Ruska


  

Žádné komentáře:

Okomentovat