18. 6. 2013

Hasan Rúhání: Írán bude rozvíjet vztahy se Saúdskou Arábií

Íránský prezident Hasan Rúhání hodlá rozvíjet vztahy se Saúdskou Arábií.
  

Írán dlouho hraje roli izolované země, která je připravena ke srážce se Saúdskou Arábií a Spojenými státy, zatímco on sám z toho nese těžké ztráty. Post prezidenta Íránu je spíše nominální, je to zástupce země ve světovém společenství. Nemělo by se zapomínat, že íránský vůdce přece jen Alí Chameneí také, a právě on je odpovědný za politický kurz. Teherán je připraven zlepšit vztahy se svými protivníky, ale nic víc.

"Máme v úmyslu rozvíjet vztahy se státy Perského zálivu a Blízkého východu, kteří jsou naši bratři a strategičtí partneři", řekl Rúhání na své první tiskové konferenci

Saúdská Arábie je podle něj bratrská sousední země, s níž Íránci mají historické, kulturní a geografické vazby.

Připomeňme si, že v pátek v Íránu proběhly jedenácté prezidentské volby, které vyhrál zástupce reformního křídla, bývalý tajemník Nejvyšší národní bezpečnostní rady islámské republiky Hasan Rúhání. Získal více než polovinu hlasů. Volební účast byla 72,7%.

Až do inaugurace nově zvoleného prezidenta, která se bude konat 3. a 5. srpna, Ahmadínežád pokračuje v plnění svých povinností. Podle íránské ústavy, musí nejvyšší vůdce Íránu Ajatolláh Alí Chameneí schválit dekret o zavedení zvoleného prezidenta do úřadu. Od této chvíle začíná čtyřleté funkční období Rúháního.

Zdroj: http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat