26. 6. 2013

Kypr dovolí Rusku používat leteckou základnu v Paphosu

Moskva a Nicosia připravují dohodu o používání Ruskou Federaci letecké základny "Andreas Papandreou" ve městě Paphos, informovala o tom agentura RIA Novosti po návštěvě ministra zahraničí Ioannise Kasoulidese v Petrohradě a po rozhovoru s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
  

Podle RIA Novosti Lavrov přijal pozvání Kasoulidese k návštěvě Kypru a znovu potvrdil podporu při řešení kyperské otázky. Rusko již dnes může mít své válečné lodě v přístavu Limassol pro dotankováni, nyní spolupráce sílí a diskutuje se o využití i letecké základny. Uvádí se to v prohlášení na internetových stránkách agentury.

Podle ní by měla být smlouva realizovaná co nejdříve a podepsání dohody se plánuje během návštěvy prezidenta Nikose Anastasiadise v Moskvě, datum které se upřesní diplomatickou cestou. Během návštěvy budou podepsáné tři dvoustranné dohody.

Publikace uvádí, že využívání letecké základny poskytne Ruské federaci značné možnosti ve východním Středomoří a přispěje k prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi. Rusko má v současné době ve Středomoří pouze jeden namořnicko-logistický bod, a sice v syrském přístavu Tartus. Nedávno Moskva oznámila, že ruská flotila bude ve Středozemním moři trvale.


Je pravděpodobné, že Kypr půjde Moskvě na ústupky, poté co Evropská unie ho téměř nechala na pokraji krize, a Moskva má díky tomu vůči Kypru hodně požadavků. V této souvislosti je možné, že v blízké budoucnosti britské letectvo Kypr opustí a místo něj přijde ruské. Přitom není vyloučeno, že Kypr muže vstoupit do Celní unie a později i do Euroasijské. 

Publikace rovněž uvádí, že hlavním tématem diskuse byla Kyperská otázka a Lavrov ujistil svého kyperského kolegu, že Moskva bude podporovat úsilí Nikósii pro její vyřešení. Lavrov také uvítal iniciativu Nikósie pro navrácení okupovaného města Famagusta, jak se píše ve zprávě.

Kasoulides vyzval Rusko, aby povzbudilo podniky, které se zajímají o těžbu ve výhradních ekonomických zónách Kypru a výstavbu terminálu LNG v Vasilikosu. Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo právo Kypru provádět výzkum ve výlučné ekonomické zóně státu. Oba ministři se shodli na zřízení stálého komunikačního kanálu.

Zdroj: Telegrafist

Doplňující info:

Zdroj ve vojenském letectvu Ruska oznámil, že vojenská základna v Paphosu na Kypru může být použita pro ochranu oblohy Sýrie a pro celkovou kontrolu nad vzdušným prostorem Blízkého východu„Od tam k syrskému pobřeží je to pouze 300 km," dodal.

Kromě toho důstojník řekl, že pokud Rusko umístí na této letecké základně moderní stíhačky, pak její bojový rádius se zvětší až po Jordánsko a Egypt, což výrazně sníží nadšení místních monarchů a prezidentů.
„A Bagdád se bude cítit jistější," dodal.

Irák začal nedávno kupovat ruské zbraně, a proto podpora Ruska se mu může brzy hodit o nic méně, než Sýrii.

Vojenská letecká základna na Kypru bude moci usnadnit hlídky ruského námořnictva ve Středomoří, navíc po zničení ozbrojenců v Sýrii se Tartus může stát nejen logistickým bodem, ale plnohodnotnou námořní základnou Ruska.

Zakotvením na moři a ve vzduchu se Rusko nakonec vrátí do regionu a Washington už si nebude moci dělat co chce nejen na Blízkém východě, ale i na jihu Evropy.

Celý rozhovor s důstojníkem vyjde ve čtvrtek na Telegrafistu

Zdroj: Telegrafist


  

1 komentář:

  1. To by bolo super, chystám sa kúpiť na Cypre nejaký domček.

    OdpovědětVymazat