18. 6. 2013

Mezi Putinem a Obamou se uskutečnil dvouhodinový rozhovor [Video]

Na summitu „G8“ se uskutečnilo setkání Vladimira Putina s americkým prezidentem Barackem Obamou.
  

Jedním z hlavních témat jednání byla syrská otázka. Kromě toho, prezidenti Ruska a Spojených států jednali o situaci na korejském poloostrově, íránském jaderném programu, otázkách protiraketové obrany, jaderného odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení. Po setkání Vladimir Putin a Barack Obama učinili řadu společných prohlášení.V. Putin: „Jednali jsme s prezidentem Spojených států o téměř všech otázkách: začali jsme ekonomikou, mluvili jsme velmi důkladně. Dohodli jsme se na zahájení nových mechanismů spolupráce v této oblasti, a to i na úrovni předsedy vlády a viceprezidenta Spojených států. Podrobně jsme se věnovali otázce bezpečnosti strategické povahy mezi oběma zeměmi a ve světě celkově. Myslím, že máme možnost jít vpřed i v těch nejchoulostivějších otázkách.

Mluvili jsme samozřejmě o problémových oblastech planety, včetně Sýrie. Naše postoje se v něčem do konce neshodují, ale pojí nás společná snaha o zastavení násilí, zastavení zvýšení počtu obětí v Sýrii, snaha k překonání problémů mírovými prostředky, včetně pomoci ženevských jednání. Dohodli jsme se zrychlit proces mírových jednání, donutit obě strany sednout k jednacímu stolu a organizovat jednání v Ženevě.

Vyjadřujeme naději, že se po volbách v Íránu vytvoří nové příležitosti pro řešení íránské jaderné otázky. Budeme o to usilovat na dvoustranném základě a v rámci mezinárodních jednání.

Mluvili jsme samozřejmě také o problému Severní Koreje. Dohodli jsme se posílit naši spolupráci ve všech těchto oblastech.

Jsem velmi vděčný prezidentu Obamovi za velmi detailní diskusi a velmi upřímný rozhovor, který se dnes konal.“

B. Obama: „Měl jsem velmi užitečnou diskusi s prezidentem Putinem a začal jsem naše setkání tím, že jsem mu poděkoval za pomoc, která byla poskytnuta v souvislosti s tragédií v Bostonu. Mluvili jsme o tom, že máme společné zájmy, pokud jde o boj proti terorismu a násilí spojeným s teroristickými činy. Mluvili jsme také o tom, že musíme posílit naši spolupráci, včetně spolupráce při pořádání olympijských her ​​v Soči.

Diskutovali jsme o tom, jak bychom mohli prohloubit své obchodní a ekonomické vztahy. Kromě toho jsme si povídali o tom, že připojení Ruska k WTO a zrušení novely Jacksona-Vaníka povede k tomu, že se zvýší příležitosti pro obchod a investice mezi našimi dvěma zeměmi, které povedou k vytvoření pracovních míst a vytváření obchodních příležitostí pro podnikání v obou zemích.

Diskutovali jsme o problematice týkající se Severní Koreje a Íránu. Došli jsme k závěru, že máme společný základ ve vztahu k Severní Koreji a ve vztahu k Íránu. Zejména jsme vyjádřili optimismus ohledně výsledků nedávných voleb v této zemi. Také jsme hovořili o tom, co by to mohlo vést k obnovení dialogu s cílem vyřešit problémy, které jsou spojené s jaderným programem této země.

Co se týče syrské otázky, pak máme nějaké rozdíly v názorech. Nicméně, máme společný zájem na tom, aby bylo skoncováno s násilím, ke kterému tam dochází, a rovněž na tom, aby byly zneškodněny chemické zbraně, jež údajně vlastní Sýrie, abychom odvrátili jejich nasazení a šíření. Mluvili jsme rovněž o tom, že podnikneme pokusy, které přispějí k překonání tohoto konfliktu mírovými prostředky. A chceme pověřit naše týmy tvrdou prací, aby se uspořádalo další kolo rozhovorů v Ženevě.

Mluvili jsme také o tom, že naše dvě země, které jsou jaderné supervelmoci, mají zvláštní odpovědnost. My se skutečně musíme snažit o snížení napětí, aby se dalo pokračovat v započaté práci, když jsme podepsali novou dohodu o strategických útočných zbraních. A měli bychom také přikládat veškeré úsilí k zajištění jaderné bezpečnosti a nešíření jaderných zbraní.

Mluvili jsme také o tom, jak pokračovat v naší spolupráci, která byla zahájena v rámci Nunn-Lugar programu. Je to o programu spolupráce při snižování hrozby. A tohle je dobrý příklad: když jsou naše vztahy konstruktivní a jsou založené na spolupráci, tak nám mohou skutečně umožnit odejít od mentality studené války a začít užší spolupráci, která by měla vést k zajištění bezpečnosti a prosperity nejen ve Spojených státech a Rusku, ale i po celém světě.

Kromě toho jsme také hovořili o tom, že prezident Putin je stále lepší a lepší v judu a já jsem v basketbalu stále slabší a slabší. A oba jsme se shodli na tom, že s přibývajícím věkem je stále více a více obtížné vyrovnat se se zátěží.“

V. Putin: „Prezident svým prohlášením, že je stále slabší, chce, abych se uvolnil.“

Zdroj : Kremlin.ru 


  

Žádné komentáře:

Okomentovat