5. 6. 2013

Na turecké televizi místo protestů ukazují pořady o přírodě a vaření

Turecká média neukazují pokračující protesty v zemi. Zatímco proti demonstrantům byl použit slzný plyn a vodní děla, na místní televizní stanici běžel dokument o tučňácích.
  

Zatímco v tureckých ulicích zuří nepokoje a probíhají střety demonstrantů s policií, vše co může shlédnout publikum na místních kanálech jsou pořady o přírodě, dokumenty a pořady o vaření.

„Zapneš CNN International a tam vidíš protesty, slzný plyn a záběry jak policie mlátí lidi. Zapneš CNN Turkey a tam je dokument o tučňácích. K tomu není potřeba další komentář,“ řekl místní.

Některé sdělovací prostředky ve svých zprávách jen krátce zmínily protesty, ale neukázaly násilné střety, ve kterých bylo zraněno několik desítek lidí.

„Máme jen jeden kanál, který hlásí všechny události v zemi. A je to opravdu smutné - nemůžeme nic zjistit. Například moje matka žije na vesnici, když jí nezavolám, tak nic neví,“ řekla RT studentka z Istanbulu.

Jedním z mála zdrojů, který umožňoval zjistit informace o tom, co se skutečně děje v zemi, byly sociální sítě Twitter a Facebook. Nicméně premiér Recep Tayyip Erdogan obvinil sociální sítě z podněcování nepokojů a řekl, že informace, které tam jsou, jsou nejlepším příkladem lži a samotné sociální sítě jsou „největší hrozbou pro společnost“.

„Existuje hrozba a její název je Twitter,“ řekl Erdogan.

Dnes turecká policie zatkla 24 uživatelů sociální sítě Twitter kvůli podezření z podněcování nepokojů. Po dalších 14 je vyhlášeno pátrání. Podezřelí byli vyhledáni podle jejich IP adres a bloggeři byli zatčeni přímo ve svých domovech.

Mezitím, během protestů v Turecku, které pokračují již šestý den, zahynuli 3 lidé, 3 500 bylo zadrženo a několik stovek bylo zraněno.


Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat