25. 6. 2013

Nová ratingová agentura hodlá hodit rukavici Velké trojce

Nový hráč přišel na trh ratingových agentur. V úterý zahájila činnost Universal Credit Rating Group založená ruskou agenturou RusRating, čínskou Dagong a americkou Egan-Jones. Dlouhodobým cílem nové struktury je konkurence s předními ratingovými agenturámi.
  

Sídlo má Universal Credit Rating v Hongkongu a vede ji generální ředitel ruské RusRating Richard Hainsworth. Právě on vytýčil ambiciózní úkol - stát se jedním z klíčových hráčů na trhu spolu s třemi hlavními, jež tu vládnou: Standard & Poor's, Moody's и Fitch. Tuto velkou trojku doprovázejí od počátku globální finanční krize stálé skandály. Jsou obviňovány z udělení vysokých ratingů cenným papírům, které ve skutečnosti byly tak zvanými toxickými aktivy. Trh ratingových agentur opravdu potřebuje čerstvou krev, proto nový projekt určitě získá, i když ne hned, svoji klientelu, je přesvědčen vedoucí analytického oddělení skupiny společností Forex Club Andrej Dirgin:

-Příchod nového hráče na trh je pozitivní znamení. Věříme, že se po čase z něj stane důstojný soupeř na světové aréně. Narazí samozřejmě na jisté potíže, poněvadž pro konkurenci s trojkou Standard & Poor's, Moody's и Fitch bude potřebovat reputaci. Ta přijde po čase, ale přece je třeba jednou začít.

Zatím nemají největší ratingové agentury žádnou reálnou alternativu. Dokonce sjednocená Evropa, která není spokojena s tím, jak velká trojka prohlubovala svými ratingy dluhové problémy regionu, nedokázala založit vlastní nezávislou agenturu. Zatím jde o financování. Koncepce nezávislého hráče stanoví, že jeho služby nebudou financovat emitenti cenných papírů, ale jejich zákazníci. Ale ti zatím nepospíchají s financováním nového projektu. Nebude-li problém překonán, nebude možné mluvit o nezávislosti agentury, řekl ředitel analytického oddělení banky Nomos Kirill Tremasov:

-Existuje jistý konflikt zájmů, když za služby ratingové agentury, za služby auditora platí eminent, ale informaci pak používá investor. V této situaci se postaví auditor a ratingová agentura spíš na stranu toho, kdo platí, a nikoli investora. Je to věčný konflikt a není jasné, jak bude překonán.

Takže zatím EU pouze zpřísňuje pravidla hry pro stávající agentury. Nedávno jim bylo nařízeno, aby učinily svou činnost průhlednější. Navíc je na bankách a dalších evropských finančních institucích požadováno, aby spoléhaly spíš na vlastní odhady rizik těch či jiných investic a nezávisely výhradně na závěrech ratingových agentur.


Zdroj: Hlas Ruska

  

Žádné komentáře:

Okomentovat