6. 6. 2013

Protestující v Turecku předložili své požadavky

Vedoucí organizace účastníků tureckých protestů „Taksim Platform“, založena proti demolici Gezi Parku v Taksim, uvedla 5. června, že bude pokračovat v boji, dokud pro splnění jejich požadavků nebudou vládou provedené skutečné kroky.
  

Během tiskové konference po jednání s vicepremiérem Bulentem Arincem skupina oznámila, že vyžaduje, aby orgány podnikly okamžité kroky ke splnění jejich požadavků, a zdůraznila, že budoucnost protestů bude do značné míry záviset na reakci vlády na demonstrace.

Během setkání s novináři v Ankaře několik členů skupiny, kteří se nazvali „posly“ organizace a oznámili, že předali dopis s požadavky „nejvyšší vládě“. Arinc v současné době plní funkci předsedy vlády, zatímco turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je na turné v zemích severní Afriky.

Podle Hürriyet Daily News jsou požadavky na vládu převedeny do těchto šesti bodů:

- Gezi Park by měl být zachován a stavba na jeho území nebude povolena;

- Kulturní centrum Ataturka nesmí byt zničeno;

- Policisté, jejichž kroky vedly k eskalaci násilí, by měli být prošetřeni, a měli by být odvoláni z funkce;

- Použití pepřového plynu by mělo být zakázáno;

- Všichni demonstranti, kteří se nachází ve vazbě by měli být propuštěni;

- Všechna omezení svobody projevu musí být odstraněna.

Protesty v Turecku začaly v Istanbulu jako ekologická protestní akce proti vykácení parku na náměstí Taksim. Místo parku mělo být vybudováno obchodní centrum. Nepokoje se šíří po celé zemi a nespokojenost demonstrantů se obrátila na vládu obecně a zejména na premiéra.

Aktualizace: mezitím premiér Erdogan oznámil, že výstavba nových objektů na náměstí Taksim bude pokračovat i přes to, že právě tohle bylo důvodem k začátku protestu. Podle Erdogana výstavba nového bytového komplexu přidá Istanbulu na kráse. http://russian.rt.com
Zdroj : http://regnum.ru


  

Žádné komentáře:

Okomentovat