18. 6. 2013

Turecká vláda hrozí použít armádu k potlačení protestů

Po celém Turecku více než dva týdny probíhají protivládní demonstrace, které začaly v Istanbulu demonstrací na obranu Gezi parku. "Jsme povinni tohle zastavit, pokud protest porušuje zákon. Existuje policie, pokud ta nebude stačit, je tu četnictvo, pokud ani to nebude stačit, jsou tu také turecké ozbrojené síly. Tato pravomoc je vyjádřena v zákonech," řekl místopředseda vlády dne 17. června televiznímu kanálu A Haber, "Policie využije veškeré pravomoci, kterou má k dispozici. Nikdo by se neměl stěžovat na policii. "
  

Erdogan se nesmí spoléhat na armádu a vyhrožovat armádou, protože navzdory čistek generálů, v armádě stále existuje velké množství Kemalistů, kteří se mohou postavit na stranu opozice a odmítnout plnit rozkazy. V tomto případě Erdogan utrpí politické fiasko. Je možné, že toto tvrzení je provokativní a je zaměřené proti premiérovi, jelikož už bylo opakovaně zjištěno, že v turecké vládě existují mnohem více poddajné politiky s USA než Erdogan.

Odbory zastupující lékaře, inženýry a zubaře ohlásily, že v pondělí se také přípojí do stávky. Celkový počet členů těchto organizací asi 800 tisíc lidí.

"Hlavními požadavky demonstrantů jsou: záchrana Gezi Parku, zákaz demolice kulturního centra Atatürka, zákaz používání policii slzného plynu při střetech s demonstranty, rozšíření demokratických svobod, včetně svobody slova a projevu," říká Al-Jazeera.

Podle turecké lékařské asociace, dva týdny nepokojů způsobily smrt čtyř lidí a asi 5000 bylo zraněno

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat