24. 6. 2013

Více než 250 tisíc lidí se zúčastnilo protestů v Brazílii

Více než 250 000 lidí vyšli do ulic ve více než 100 brazilských měst, aby se účastnili protestů proti vládní politice, hlásí v neděli agentura Associated Press.
  

Důvodem protestů v sobotu byl návrh zákona, který omezuje možnosti federálním žalobcům při vyšetřování trestných činů. Mnozí Brazilci věří, že tento zákon má za cíl chránit zkorumpované úředníky od trestního stíhání, dodává agentura.

Nejméně 60 000 lidí se sešlo ve městě Belo Horizonte vedle místního stadionu, kde probíhala hra Konfederačního poháru mezi národními týmy Mexika a Japonska. Policie použila slzný plyn při přístupu na stadion, později při střetech bylo zraněno osm lidí, z toho čtyři policisté.

Asi 30 000 lidí se zúčastnilo protestního pochodu ve městečku Santa Maria, kde na začátku roku při požáru na diskotéce Kiss zahynulo více než 240 lidí. Demonstranti požadovali lepší životní podmínky a provedení rozsáhlého vyšetřování tragédie. Na ulice Sao Paula vyšlo 30 000 lidí.

Demonstrace se konaly navzdory skutečnosti, že v pátek prezidentka Dilma Rousseffová v televizním projevu ujistila, že bude vždy bojovat proti korupci, a slíbila, že spolu s demonstranty vypracuje plán na zlepšení dopravní situace ve městech a příjmy z ropy slíbila poskytnout na vzdělávání.

Důvodem pro masivní protesty, které začaly v Brazílii, bylo zvýšení nákladů na veřejnou dopravu o 20 centavo, neboli asi o 2 koruny. Brazilci jsou také nespokojeni s politikou vlády, zejména nedostatečnému financování vzdělávání a zdravotnictví. Anketa Brazilského vydání Epoca ukázala, že požadavky protestujících nyní podporuje celkem asi 75% obyvatel země.

Zdroj : http://telegrafist.org  

Žádné komentáře:

Okomentovat