30. 7. 2013

Studie: ve světě žije 220 milionů „neexistujících“ dětí

Počet neregistrovaných dětí se ročně zvyšuje přibližně o 51 milionů lidí. Tudíž téměř každé třetí novorozené dítě oficiálně neexistuje.
  

Statistika se uvádí bez čínské populace, píše britský deník The Independent. Neregistrované děti, podle autorů studie, více než ostatní riskují být diskriminováni ve svých právech. Takoví lidé jsou obvykle vystavováni otrocké práci a násilí, říkají odborníci. Bez pasu osoba nemůže požadovat svobodu a výsady, které jsou zaručené mezinárodními a národními zákony.

Podle statistiky, nejméně často se novorozené děti registrují v Somálsku - oficiální dokumenty týkající se dětí tam dostane jen 3 % žen při porodu. V Bangladéši je toto číslo 10 %. V jižní Asii rodný list získá asi 37 % dětí.

Problém je podle sociologů v tom, že v mnoha zemích stále není funkční systém evidence. „Někde nejsou potřebné technologie, a někde matky nevidí výhody života s doklady prokazujících totožnost svých dětí. A v některých zemích je neregistrovat novorozené výhodnější než platit postup registrace,“ řekl ředitel mezinárodního programu registrace dětí „Plan International“ Nicoleta Panta.

V některých zemích byly  pro řešení tohoto problému zavedeny zjednodušené mechanismy vyřizování, jako například registrace pomocí SMS. V Brazílii se za tento proces od roku 1999 neplatí, což vedlo k nárůstu registrovaných dětí ze 70 % v roce 1995 na nynějších 90 %.


Zdroj : http://russian.rt.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat