3. 8. 2013

USA jsou zklamány: Snowden získal azyl v Rusku

Zpráva o poskytnutí Edwardu Snowdenovi dočasného azylu v Rusku je dnes v USA hlavní. Politici v Kongresu uspořádali protiruskou hysterii a vyzývají k zrušení zářijové návštěvy Baracka Obamy v Moskvě a Petrohradu. Bílý dům a Státní departament se zjevně pokoušejí, nehledě na prohlášení o zklamání, napětí zmírnit. Ochránci lidských práv mají za to, že Snowden je konečně v bezpečí.  
Zpráva o poskytnutí Edwardu Snowdenovi dočasného azylu na dobu jednoho roku přišla z Ruska časně ráno a zdá se, že byla pro americkou administrativu naprosto nečekanou.

První komentáře nepřišly z Bílého domu, ale z parlamentu. Autorem nejjizlivějších výroků je starý odpůrce Ruska John McCain. Prohlásil, že rozhodnutí o poskytnutí Snowdenovi azylu je „fackou všem Američanům.“

Úřední představitelé americké administrativy byli zdrženlivější. Bílý dům vyjádřil ústy mluvčího Jaye Carneye zklamání z tohoto vývoje událostí. Bylo prohlášeno o „revizi účelnosti“ zářijových jednání Obamy a Putina. Zároveň ale mluvčí zdůraznil, že by nebylo správné vzdát se kladných výsledků politiky restartu kvůli Snowdenovi:

-Jsme velice zklamání tímto rozhodnutím ruské vlády. Mister Snowden není žádný bojovník za pravdu, ale člověk obviněný z úniku tajných informací. Byla proti němu vznesena obžaloba a musí se vrátit do USA. Je jasné, že jde o negativní vývoj situace a proto posuzujeme účelnost moskevské schůzky. Je ale absolutně jasné, že politika restartu našich vztahů s Ruskem měla pozitivní výsledky pro národní bezpečnost USA a jejich občany.

Na otázky o Snowdenovi a možných následcích pro rusko-americké vztahy odpovídalo také ministerstvo zahraničí USA. Mluvčí Marie Harfová opakovala tezi o zklamání. Zároveň ale zdůraznila, že by se USA chtěly vyhnout zhoršení vztahů s Ruskem. Prohlásila tohle:

-Pokračujeme v konsultacích s ruskými úřady o této otázce. Toto rozhodnutí nás samozřejmě nutí k zamyšlení nad účelností moskevského summitu. Ale USA a také osobně prezident Putin zveřejnil náš postoj, že tohle nesmí negativně ovlivnit dvoustranné vztahy. Máme hodně sfér, v kterých těsně spolupracujeme s Ruskem: je to Afghánistán, sankce proti Íránu, snížení jaderných arsenálů. Domníváme se, že případ Edwarda Snowdena má být projednán odděleně od ostatních otázek. Nepřejeme si, aby negativně ovlivnil naše vztahy vcelku.

Američtí ochránci lidských práv jsou na rozdíl od politiků a úředníků s vývojem situace spokojeni. Jak prohlásila v interview pro Hlas Ruska hlavní právnička organizace Human Rights Watch Dinah Pokempnerová, může teď Snowden nakonec pocítit sebe svobodným člověkem. Má za to, že bývalý příslušník CIA vykonal odvážný čin a Američani mají mu být za to vděční:

-Pro Edwarda Snowdena je to samozřejmě velká a závažná událost. Může nyní konečně opustit letiště a bude přinejmenším rok v bezpečí. Navíc má teď možnost požádat o stálý azyl v kterékoli zemi, buďto v Rusku nebo jinde, kam se dokáže dostat. Informace, kterou zveřejnil, má obrovský význam pro společnost. Odhalil obrovské programy špehování tajných služeb, které bez žádné příčiny zasahují do soukromí milionů lidí po celém světě. Snowden rovněž vyprovokoval bezprecedentní diskuse v USA, jsou připraveny desítky změn zákonů o monitoringu občanů.

Příznačné je, že prezident USA odmítl komentáře k situaci se Snowdenem. Novináři se pokusili o položení této otázky po jednáních prezidenta s jemenským kolegou, ale odpovědi se jim nedostalo.

Zdroj : Hlas Ruska 


  

2 komentáře:

  1. An excellent information provided thanks for all the information i must say great efforts made by you. thanks a lot for all the information you provided.
    Packers And Movers Mumbai

    OdpovědětVymazat