5. 9. 2013

„Chemická válka“ v informačním prostoru

Vyhrocení situace kolem Sýrie se zakládá na dezinformaci a zkreslení faktů. Ruské MZV obvinilo z toho USA a jejich spojence. Nečestná hra v informačním prostoru je zaměřena také proti Rusku. Přitom je záměrně zkreslována politika Moskvy a historie jejích vztahů se Sýrií. Ruské ministerstvo zahraničí ostře zkritizovalo tuto kampaň.
  

Uváděná stoupenci vojenského zásahu v Sýrii fakta označilo ruské MZV za „neodpovídající skutečnosti.“ V řeči diplomatů to obvykle znamená lež. Právě takhle se podle mínění expertů připravuje půda pro sílovou operaci proti režimu v Damašku.

Přitom se absolutně ignorují závěry ruských odborníků, kteří podrobili rozboru vzorky odebrané na předměstí Aleppa, kde 19. března došlo k použití otravné látky. Tragédie si vyžádala životy 26 lidí včetně syrských vojáků, připomněl mluvčí ruského MZV Alexandr Lukaševič:

-Výsledky rozboru vzorků, jež se konal na žádost syrské vlády v ruské laboratoři mající licenci Organizace pro zákaz chemických zbraní, byly 9. července předány Generálnímu tajemníkovi OSN v souvislosti s výzvou Sýrie vůči této organizaci ohledně provedení nezávislého vyšetřování.

Ruští experti zjistili, že použitý sarin nebyl zhotoven průmyslovým způsobem. Munice byla rovněž vyrobena podomácku. Podle všech příznaků se hodí pro proudové neřízené náboje, které vyrábějí na severu Sýrie bojovníci z tak zvané brigády Bašair an-Nasr. Navíc byl při explozi použit hexogen. Tato látka se nepoužívá v armádní chemické munici.

Alexandr Lukaševič rovněž vyvrátil výroky polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského, který řekl, že SSSR měl údajně vztah k získání Sýrií chemického potenciálu. Syrský chemický průmysl byl založen v letech 1970-1980, podle Alexandra Lukaševiče, nikoli na sovětských, ale západních technologiích a rovněž na dodávkách západními státy chemických sloučenin, včetně dvojího určení.

Američtí vojáci a politici, kteří trvají na vojenské operaci, činí někdy prohlášení, jež absolutně zkreslují skutečnost. Pentagon musel, například, vyvrátit slova vlastního šéfa Chucka Hagela. Ministr obrany USA prohlásil přede dvěma dny v Kongresu, že se na syrském území nachází velké množství chemických zbraní, které byly údajně dodány Rusy. Ve čtvrtek prohlásil mluvčí Pentagonu George Little, že Hagel byl nesprávně pochopen. Měl údajně na mysli nikoli chemické, ale konvenční zbraně.

Mezitím schválil senátní zahraniční výbor amerického Kongresu deseti hlasy oproti sedmi rezoluci, která povoluje vojenský útok na Sýrii. Bílý dům očekával, že získá větší převahu. Dokument stanoví šedesátidenní časový rámec operace a zákaz použití pozemních sil. Hlasování senátu v plné sestavě se nemá konat dřív než 9. září.

Zdroj: Hlas Ruska


  

Žádné komentáře:

Okomentovat