4. 9. 2013

Proč se zhoršila situace v Sýrii nebo geopolitika naše každodenní

Situácia okolo Sýrie dosiahla zlom. Bude nasledovať agresia USA a ich spojencov? Poďme sa sa spolu pozrieť na príčiny vyostrenia situácie a potom zistíme informácie pre analýzu.
  

1. Stratégia USA na Blízkom Východe - zasévat chaos, rozrúšanie štátnosti a všemožné ničenie ekonomiky a životnej úrovne obyvateľov krajín v regióne. Cieľ tohoto celého - vytvorenie nového "kolektívneho Hitlera", novej sily, ktorú potom plánujú cez Afganistan priviesť do Strednej Ázie. Ďalej vyvolať tam nepokoje, založiť základy požiaru vnútri Ruska a Číny.

2. Ako hlavné logo zmien vystupuje islamský faktor. Zakaždým si anglosasi vyberali svoje logá. Na začiatku 20. storočia to bol sociálny faktor (robotníci proti buržoázii), polovici 20. storočia národný (Árijci proti neárijcom), dnes je to náboženstvo (islam proti všetkým).

3. Plán je spustený. USA zničili Líbyu, Jemen, potriasli Marokom a Tuniskom. Ďalej mala padnúť Sýria, no pri podpore Ruska a Číny to ustála.

4. Nevediac si rady s Assadom, USA začali mať problémy so svojou reputáciou. Bojovníci a teroristi úlohu "nedotiahnu" a priame vmiešanie sa do konfliktu je nemožné. Veď chaos musí nastať "sám od seba", mimo americkej armády a nejaviť známky príchodu odniekadiaľ. Priamou účasťou, aj to skrytou (špeciálne jednotky) v Líbyi, USA založili precedens. Zverská vražda Kaddáfiho mala odradiť ostatných lídrov regiónu klásť odpor. Ale Assad sa nezlomil a Sýria sa preto neponorila do chaosu úplne. Vláda krajiny odoláva a čím ďalej, tým viac za ňou stoja obyvatelia Sýrie. Vtrhnúť sa nedá a zničiť ju treba. Vtedy sa USA rozhodli opustiť agendu Sýrie. Opustiť, aby sa mohli neskôr k nej vrátiť...

5. Odchádzajúc zo Sýrie, USA začali meniť informačný tok. Svetové médiá prehovorili o "teroristoch", hoci predtým ich nazývali povstalcami. Postrieľanie 450 kurdov (vrátane žien a detí) nikoho nenapadlo dať za vinu sýrskej armáde, odrazu povedali, že to urobili bojovníci.

6. Prvým dôsledkom odchodu USA zo Sýrie bolo odovzdanie režimu moslimského bratstva armáde. Získajúc bianko šek od USA, armáda tvrdo zaviedla poriadok. Neváhajúc, zabúdajúc pri tom na slovo "haagsky súd" preliala krv. Armáda Egypta sa náhle rozhodla rozstrieľať demonštrácie na podporu zákonného prezidenta Mursího, ktorého dosadila práve armáda? A pred dvomi rokmi tá istá armáda zabojovala za záchranu zákonného prezidenta Mubaraka? Nie. Pred dvomi rokmi američania dali príkaz odstrániť Mubaraka a teraz sa rozhodli odstrániť Mursího - v tom je celý rozdiel.

7. Príčina likvidácie nového egyptského režimu je čisto informačná - islamisti sa musia stať zlými, aby im mohli USA bez újmy na reputácii prerušiť pomoc. Novému Egyptu sa ušla úloha "vitríny". "Pozrite sa, islamskí radikáli sa dostali k moci a štát normálne funguje ďalej". Je to ťažké, to áno. Ale v Líbyi a Sýrii, kde hlavy štátov krajinu neodovzdali, je situácia oveľa horšia. Takže - odovzdajte ju. V Tadžikistane, Uzbekistane, atď.

8. Ešte pred udalosťami v Egypte, na pozadí Snowdena, americký prezident odmietol stretnutie s prezidentom Ruska počas stretnutia hláv 20 krajín v Petrohrade, 5.-6. septembra. Toto rozhodnutie nebolo vzhľadom k tomu, že Rusko poskytne útočisko americkému občanovi. Snowden bola len zámienka - US diplomacia jednoducho nemala o čom vyjednávať s Putinom.

9. Namiesto rozhovoru s Obamom, Rusko a Čína plánuje na summite oznámiť vznik novej menovej únie, v podobe suverénneho fondu, ktorej hlavnou funkciou by mala byť schopnosť emitovať dlhové cenné papiere a možnosť financovania  podnikateľských projektov v Rusku a Číne za nízke úroky, a to ako pre svojich, tak pre zahraničných podnikateľov. V prípade tohto kroku by to zasadilo anglo-sasom, ako sa hovorí - úder ktorý vyrazí dych. Uvedená informácia priťahuje pozornosť všetkých svetových médií - toto nie je možné utajiť.

10. Informácie o úmysloch Ruska a Číny sú známe Washingtonu aj Londýnu. Naliehavo potrebujú nejaký tromf, v hrozne krátkom čase musia vytvoriť nejaký vážny problém Rusom a Číňanom, aby ich odpútali od úmyslu vytvorenia novej menovej únie.

11. A zrazu sa vyhrotila aj situácia okolo Sýrie. Nemajúc v ruke žiadne dôkazy o použití chemických zbraní v princípe, nemajúc dôkazy použitia týchto zbraní sýrskou armádou, USA a ich blízki spojenci sú odrazu pripravení BEZ MANDÁTU OSN začať vojnu proti Bašarovi Assadovi. Zmysel tejto akcie - buchnúť dvermi tak hlasno, aby všetci odišli od okna.

12. Bojovať pechotou v Sýrii nemôžu - budú straty a veľké straty. Bombardovať nezákonne Sýriu sa taktiež nepodarí - sú tam naše (ruské) systémy PVO. Navyše neexistuje nijaký zmysel bombardovania. To nie je Kosovo - odtrhnúť pre niekoho niekde. Nemajúc iné východisko, USA budú nútené reagovať na rusko-čínsku finančnú hrozbu, ktorá podrazí základy ich moci. A zrazu už západ "trepe krídlami" a vyrába jedno hroznejšie vyhlásenie za druhým. Toto sa udialo 26. augusta.

13. V utorok, 27. augusta sa kľúčové vyhlásenia USA menia, ako mávnutím čarovného prútika. Teraz je reč proste len o " treste" raketami, o zvrhnutí režimu Asada sa nehovorí . V stredu, 28. augusta je tón ešte viac uvoľnený, V.Británia hovorí o vnesení rezolúcie späť na pôdu OSN, aj keď pred dvoma dňami oznámili, že začnú vojnu svojvoľne, aj bez nejakého súhlasu medzinárodného spoločenstva .


14. . K zmene rétoriky a úpadku vášne západných politikov smeruje iba jeden fakt : v Petrohrade sa Obama stretne s Putinom. Budú rokovania, čo znamená že USA sa pokúsia vyriešiť problém vojny na Blízkom východe, ktorý sami vyrobili, odpútajúc tak pozornosť a nevytvoriť  menovú úniu medzi Ruskom a Čínou .

15. Robiť prognózy je vždy nevďačná úloha . Zvlášť v situácii , kedy USA sú zahnané do kúta a cítia že sa blížia ich ťažké časy. Ale posúdiac celý objem informácií, je pravdepodobné, že úder na Sýriu nebude. Pred stretnutím Obamu s Putinom nie, no ani v princípe.

16. Namiesto toho sa "partneri" v rokovaniach dohodnú na výmene. Po tomto sa Spojené štáty začnú vracať do Sýrie, budú posilňovať dodávky zbraní a peňazí pre "povstalcov", a Rusko s Čínou budú pripravovať novú vhodnú príležitosť pre vyhlásenie novej menovej únie. Všetko bude ako obvykle. Sotva sa dohodnú, každá strana sa bude snažiť oklamať svojho partnera v rokovaniach . To je politika...

V tejto situácii môžu potešiť len dve veci : neschopnosť USA vyriešiť všetky nahromadené problémy a nevyhnutnosť ich konzultovať s ostatnými centrami moci . Čo sa nijako nehodí do statusu jedinej superveľmoci. A čo je ešte dobrá správa - chaos, ktorý anglo-sasi zasiali na Blízkom východe, už vedie k tomu že v ňom sami uviazli. A to dáva príležitosť k Rusku a Číne zasadiť úder na najcitlivejšom mieste pre USA a UK - vo finančnom sektore, ktorý je základom ich moci.


Nikolaj StarikovZ ruského originálu : http://telegrafist.org/2013/08/31/82859/
preložil: MP

Zdroj : http://petrasek.blogspot.sk


  

Žádné komentáře:

Okomentovat